A fél világ tiltakozik Lukasenka ellen, Szijjártó közben a belarusz külügyminiszterrel telefonált

2 perc

2020.10.07. 07:07

A magyar külügy vezetője szerint Vlagyimir Makejjel kölcsönösen tisztelik egymást.

Telefonon kereste belarusz kollégája Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, aki a közösségi oldalán számolt be a beszélgetés tartalmáról. Szijjártó nem felejtette el megemlíteni, hogy Vlagyimir Makejjel „kifejezetten jó személyes viszonyt” ápolnak, kölcsönösen tisztelik egymást. Szerinte ezért tudnak őszintén beszélni.

„Elmondta, hogy látja ő hazája belpolitikai helyzetét. Én pedig elmondtam neki, hogy mi érdekeltek vagyunk a kommunikáció fenntartásában” – írta Szijjártó. Hozzátette, hogy Belarusz részese az Európai Unió Keleti Partnerség programjának, és nem lehet úgy tenni, mintha nem lenne geopolitikai aspektusa az ott zajló eseményeknek.

A mai nap megint a telefonos egyeztetésekről szólt. Először Vladimir Makei belorusz kollégám keresett. Kifejezetten jó...

Közzétette: Szijjártó Péter – 2020. október 6., kedd

Jelezte azt is, fontosnak tartja, hogy „létrejöjjön a széles körű társadalmi párbeszéd Belaruszban, mert csak ez eredményezhet az ottani alkotmányos keretek közt létrejövő megoldást.”

Bár Szijjártó 2006-ban még a fehérorosz nagykövetség előtt tüntetett Aljakszandr Lukasenka diktatúrája ellen, külügyminiszterként már nem emelte fel a hangját akkor, amikor a belarusz kormányellenes tüntetéseken demonstrálók százait vették őrizetbe, követtek el velük szemben túlkapásokat a belarusz rendvédelmi szervek.

Szeptember elején Szijjártó arról számolt be, hogy levelet írt Makejnek, amiért a minszki katolikus érseket nem engedték vissza hazájába Lengyelországból. Azért nem tették, mert Lukasenka szerint a katolikus egyház az ellenzéket támogatja a belarusz tüntetéseken.

A Fehéroroszországban zajló tüntetések résztvevőivel szembeni rendőri erőszakot, a kormányt kritizálók szisztematikus eltüntetésének gyakorlatát eközben számos európai demokrácia vezetése elítélte már. Angela Merkel német kancellár kedden a berlini falat, „a szabadság szimbólumát” meglátogató belarusz ellenzéki vezetővel, Szvetlana Cihanouszkajával találkozott, aki megköszönte Németország támogatását.

Fehéroroszországban az augusztus 9-i elnökválasztás óta rendszeresek a kormányellenes tömegmegmozdulások. A hivatalos adatok szerint Lukasenka a voksok 80 százalékát kapta, s így ötödször is újraválasztották, az ellenzék szerint azonban csalás történt. A tiltakozásokra a rendőrség brutális erőszakkal válaszolt. Az elnökválasztás eredményét a feltételezett csalás miatt az Európai Unió nem hajlandó elismerni, a rendőri erőszak miatt pedig úgy határozott, hogy szankciókkal sújtja azokat, akik felelősek a brutalitásért.