Az én hetem: Krusovszky Dénes megtudta, hogy lehet maszkban nyalókázni
Sorozatunkhoz öt írót kértünk fel: írjanak arról, miként élték meg az elmúlt hetet. Egy megkötésünk volt csupán: adunk öt kulcsszót, ezeknek valahol fel kell bukkanniuk ebben a szubjektív visszatekintésben. Ezen a héten Krusovszky Dénesnek a következő szavakból kellett ihletet merítenie: demokráciazűrök, ezredes, lázmérés, elnökbajok, negyedszázad.
Demokráciazűrök (Botrány kerekedett Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnökének értékeléséből, miszerint Orbán Viktor nem is illiberális, hanem beteg demokráciát épít. A magyar miniszterelnök Jourová lemondását követelte, de a Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen közölte, bízik a jogállamiság érvényesülésért is felelős biztosban.)
Ezredes (Szarka Gábor ezredest nevezte ki a Vidnyánszky Attila vezette kuratórium az SZFE kancellárjának. A volt katona, Hende Csaba egykori honvédelmi miniszter kabinetfőnöke egyből a tiltakozó diákokat kicselezve próbált meg bejutni az épületbe, de ez nem jött össze neki. Az intézmény levelezőrendszeréhez hozzáfér, első eligazítását külső helyszínen tartotta.)
Lázmérés (A héten megkezdték az érkező gyerekek lázának mérését az iskolákban, de több szakértő szerint ez nem oszt, nem szoroz, a vírus egyre csak terjed, a tesztek számát kelleni növelni. 37,8 fokos testhő felett nem engedik be a gyerekeket. A szakminisztérium nem árulta el, honnan és mennyiért szerzett ilyen gyorsan 41 ezer érintésmentes hőmérőt.)
Elnökbajok (Egy hónappal az amerikai elnökválasztás előtt bombaként robbant a hír, hogy Donald Trump koronavírusos, enyhe tünetei is lettek. Megbetegedése előtt Trump botrányba fulladt, sok új rajongót nem hozó elnökjelölti vitát folytatott vetélytársával, a demokrata párti Joe Bidennel.)
Negyedszázad (25 év után ismét a Bajnokok Ligája főtáblájára jutott a Ferencváros – magyar csapat, nevezetesen a Debrecen, utoljára 11 éve jutott idáig. A Fradi a Barcelonával, a Juventusszal és a Dinamo Kijevvel játszik, de itthon nem a Puskás Arénában – ahol a füvet cserélik –, hanem saját stadionjában, ahova – járvány ide vagy oda – sokkal kevesebb néző fér be.)
Jó, hát akkor kezdjük a lázméréssel, hiszen egyébként is ezzel kezdődnek mostanában a hetek mifelénk. Állunk reggel sorban, előbb az iskola előtt, aztán az óvoda előtt, és hallgatjuk a csipogást. De máris lódítottam, mert nem az iskola előtt állunk, hanem egészen pontosan mögötte valahol, vagy mit tudom én, srévizavén (szörnyű szó) a főbejárattal egy másik épületszárny takarásában. A lényeg, hogy az elsősöket a gazdasági bejáratnál kell beadni, ott csippantják le őket a tanárnénik meg a pedagógiai asszisztensek, akik nem tudom egészen pontosan, hogy mik is, de elég kedvesek még ezeken a csípős reggeleken is. A gyerekek ásítozva állnak sorban, de ebből az utóbbi napokban már viszonylag kevés látszik, hiszen maszkot kell viselni most már a belépéskor is.
Megannyi kis nindzsa várakozik ilyenkor a gazdasági porta ütött-kopott betonlépcsője előtt, és ami a lefélelmetesebb, abszolút nem úgy néznek ki, mint akik szoronganak ettől. Bizonyára van egy-két labilisabb gyerek, akinek nem esik jól ez a reggeli zsilipeztetés meg a gyorsan változó szabályozás többi eleme sem, ám a többség mintha fel sem venné az egészet. Kérdezem a sajátomat, hogy mit gondol a maszkról, azt mondja, tegnap kipróbálták, lehet-e maszkban nyalókázni, és lehetett. Ennyi. Ha ez az egész így maradna, akkor ők így csinálnák végig, mert nem tudják, hogy lehetne, lehetett volna, valamikor lehetett másképp.
Éppen ezért lenne jó minél előbb kikeveredni ebből az egész őrületből, amibe amúgy láthatóan még mindig inkább befelé tartunk.
Állítólag valahol van hőkapu is, de én azt még nem láttam, mint ahogy az iskolaőrről sem tudom biztosan, hogy létezik-e. Gyermekem állítja, hogy mászkál bent egy rendőrbácsi, de ezt a híresztelést felnőtt pedagógus egyelőre még nem erősítette meg. Az épületbe meg ugye tilos belépni, hogy a magunk szemével tekintsük meg a nevezett közeget, úgyis mint látnivalót. Egyszer jártam odabent az iskolában, amikor más szülőkkel karöltve rendbe tettük és kifertőtlenítettük a leendő osztálytermet. Másnap jött az évnyitó, azóta ki vagyunk tiltva, de hát erről a legkevésbé az iskola tehet.