Fleck Zoltán: Kik a jogállam valódi ellenségei?
A hatalom propagandistái cinikus módon, a jogállamiság védelmezőinek szerepébe bújva támadják azt, aki nyilvánosan gondolkodik azon, hogy egy esetleges ellenzéki győzelmet követően a jogállam jogállami módszerekkel helyreállítható-e, avagy más megoldást kell találni. Az ELTE tanárának, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet munkatársának véleménycikke.
Régóta kerülgetjük azt a dilemmát, hogy miként lehet egy ellenzéki választási győzelem esetén az Orbán-rezsim közjogi akadályait semlegesíteni a jogállam visszaállítása és stabilizálása érdekében. A vonakodás fő oka egy jellemző tisztázatlanság a jogállam fogalmával kapcsolatban: a tisztán formális, intézmény-centrikus, kiüresített értelmezés dominanciája. Ismert kifejezéssel a rule of law és a rule by law összekeverése. Utóbbit, ami egyszerűen a jogi eszközzel működő hatalomgyakorlást jelent, bármely autokratikus hatalom sikerrel vetheti be a jogállam tartalmi elemeivel szemben. Súlyos felelősség terheli a rendszerváltás politikai és jogi elitjét, hogy így alakult, nem követhetjük el ugyanezt a hibát. Egy sokkal nehezebb helyzetben, egy új demokratikus rendszerváltás során kell tisztázni, mihez kell ragaszkodniuk a jogállam barátainak.
A “Gyurcsányista jogszociológus felfüggesztené a jogállamot” címmel a kormányzati média zokon vette e kérdés felvetését. Az időzítés persze nem véletlen. Mivel az ELTE oktatója vagyok, és éppen súlyos hecckampány folyik az egyetemek autonómiája ellen, valamint némi szorongás érzékelhető az egyetemi hallgatók szolidaritásának erősödése miatt, a kormány médiaserege megtalált egy nyári interjút, amelyben a jogállam és a NER lebontásáról is szerepelt néhány mondat.
Az azért több mint mulatságos, ahogy a jogállam tartalmát, értékeit, elveit következetesen semmibe vevő szubkultúra a jogállam védelmére kelt. A kormányzati médiagépezet egyhangúsága megdöbbentő, kivétel nélkül mindegyik ugyanazzal a bornírt hülyeséggel igyekezett sarokba szorítani, persze nem engem, hanem az egyetem vezetőit, akik megtűrnek ilyen oktatót. Egyébiránt a hergelés működik, erőszak szállta meg a kommenteket, fizikai atrocitásokkal védenék a “jogállamot”. A kormány médiakonglomerátumának újságírói, ha valóban komolyan gondolnák a jogállami elveket, amelyek között előkelő helyet foglal el a szabad és független sajtó, akkor nem dolgoznának a jelenlegi munkahelyükön, és nem neveznék újságírásnak, amit ott művelnek. Ez ugyanolyan álca, mint amit az Orbán-rezsim sikeresen működtet egy évtizede a közjogi berendezkedésről való mellébeszélésben.