Egész Amerikát átszabhatja Trump az új főbíró jelölésével
A liberális Ruth Bader Ginsburg halálával megürült legfelső bírósági hely betöltése példátlan politikai háborúhoz vezethet az Egyesült Államokban a republikánusok és a demokraták között. Az elnökválasztás hajrájában a két fél egymást vádolja piszkos manőverekkel, és csak egyvalamiben értenek egyet: a másik kezdte.
A 87 éves korában elhunyt Ruth Bader Ginsburg az első nő, akit a washingtoni Capitolium épületében ravataloztak fel. A kivételes pályafutású és személyiségű jogász hivatalos gyászszertartását péntek reggel tartják, majd a 2010-ben elhunyt férje mellé helyezik örök nyugalomra az arlingtoni nemzeti temetőben.
Mitől volt óriás Ruth Bader Ginsburg?
Hihetetlenül okos volt, elképesztő, már-már emberfeletti munkabírással. Ráadásul Ruth Bader Ginsburg nemcsak a jogtudomány óriása volt, hanem a mémeké is, amelyek megkérdőjelezhetetlen liberális akcióhőssé tették ezt a nyilvánosság előtt visszafogott, csendes nőt. Az amerikai legfelsőbb bíróság 87 éves korában elhunyt tagja hatalmas űrt hagy maga után.
Donald Trump amerikai elnök közölte, tiszteletben tartja a gyászt, és csak a szertartás után nevezi meg, kit jelöl Ginsburg utódjának az alkotmánybírósági szerepet is betöltő testületbe. (lásd Női mezőny című írásunkat lentebb)
Ebben nagyjából ki is merül a méltóság, amivel a legfelső bíróságon a szakmai és feminista ikonként tisztelt Ginsburg halála keltette üresedést Trump és a republikánusok kezelik, de a kialakult politikai háborúban, fenyegetőzésben méltó párjuknak bizonyultak a demokraták is. A konfliktus pedig felturbózta az elnökválasztási kampányt, ami Trump narcisztikus és szélsőségesen normaszegő személyisége, a republikánusok mindenen átgázoló hatalmi politikája és a demokraták dühödt revansvágya miatt már amúgy is példátlanul magas fordulatszámon pörgött.