Tavaly meghirdetett orbáni mesterterv része a Színművészeti bedarálása

4 perc

2020.09.02. 09:00

A kulturális hegemónia megteremtése a célja a kormányzatnak, az SZFE elfoglalása is ennek egy lépése.

Méltánytalan színjáték végére tett pontot a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) vezetősége azzal, hogy augusztus utolsó napján lemondott. Igazi színjáték volt ez, hiszen miközben szakmaiságról, autonómiáról, színész- és rendezőképzésről folyt a vita, a finálé előre meg volt írva. Az egyetem a magyar kulturális élet egyik fontos szereplője, ezért szimbolikus értékkel is bír az elfoglalása, amely egy politikai harc fontos állomása. A Fidesz politikusai ugyanis nemcsak a politikai hatalmat kívánják birtokolni, de a kulturális hegemóniát is megcélozták.

Az egyetem vezetése egy ilyen harcba természetesen nem állhatott bele, nekik maradt a szakma és az egyetemi autonómia védelme – ez azonban nem is volt szempont akkor, amikor az SZFE elfoglalását kormánypárti körökben megtervezték. Hiába sérelmezték az intézmény vezetői, hogy véleményüket nem hallgatják meg, szakmai érveikre nem kíváncsiak, előterjesztéseiket a kukába dobják: ebben a harcban nekik nem osztottak szerepet. Az egyetemet át kell adni azoknak, akik a Fidesz céljainak megfelelő kultúrpolitikát csinálnak – ez volt a szándék, s az állami apparátus mindent ennek rendelt alá.

TGM: Vakító világosság

Az állítólagos baloldali médiafölényről és a Színház és Filmművészeti Egyetem elfoglalásáról, vagy inkább megszüntetéséről. Valamint a rendszerdiskurzusról, az Orbán-korszak korszelleméről, kormányról és (hivatásos) ellenzékéről. Vélemény.