Kigyógyultak a koronavírusból, de a neheze csak ezután jött
Klinikai és laboratóriumi vizsgálatok is folynak Magyarországon, hogy kiderítsék: milyen szerveket támadhat meg a vírus, és milyen hosszú távú hatásai lehetnek a fertőzésnek. Eközben a világon mind több, a betegségen már átesett ember számol be súlyos, hónapokig tartó mellékhatásokról, köztük akár agykárosodásról is.
“Három és fél hónapja kaptam el a koronavírust, de hiába vagyok gyakorlott kerékpáros, még mindig képtelen vagyok edzeni. Könnyen elfáradok, gyomorfájdalmakkal küzdök, nem kapok levegőt, a kezemben és a lábamban is gyakori a zsibbadás és a szúró érzés, előfordul, hogy a tárgyakat sem tudom megfogni. Emellett gyakran érzem magam zavartnak”.
„Két hétig voltam beteg, de ahogy javultak az influenzaszerű tüneteim, úgy lett rosszabb az összes többi: egyre durvább torokfájásom lett, fájt a fejem és állandósult a teljes kimerültség”.
A fenti beszámolókat két olyan koronavírusos beteg mesélte el a The Guardian podcastjában, aki hivatalosan már rég meggyógyult és többszörösen megismételt PCR-tesztek is negatívak lettek. Mégis: hónapok óta komoly tünetekkel küzdenek, ami sokszor a mindennapi életet is lehetetlenné teszi. A jelenség Magyarországon sem ismeretlen: a 444.hu hasábjain koronavírus-naplót vezető magyar családapa, Károly egy hónappal és egy héttel az első tünetek után lett annyira rosszul, hogy egész betegeskedése során először be kellett feküdnie a Szent László kórházba.