Nemzeti Pedagógus Kar: Rendeljék alá az iskolaőröket az igazgatóknak
Több észrevételt is tett a Nemzeti Pedagógus Kar azzal kapcsolatban, hogy iskolaőröket küldenének több száz iskolába. Azt szeretnék, ha az őrök megbízatása határozott időre szólna és az intézményvezetőknek utasítási joga legyen az őrök felett.
Szeptembertől iskolaőröket küldene 500 általános és középiskolába a kormány, a törvényjavaslat indoklása szerint a tanárokat védenék az agressziótól.
A Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) országos elnöksége nyilatkozott a javaslatról a Magyar Nemzetnek. Úgy vélik, az iskolaőrök kényszerintézkedéssel megakadályozhatják, illetve elrettentéssel meggátolhatják az agresszív magatartást, hosszabb távon azonban inkább pedagógiai jellegű megelőzésre lenne szükség.
Az NPK-tól azt mondták a lapnak, fontosnak tartják, hogy iskolaőröket csak akkor lehessen alkalmazni, ha arra az adott iskolának valóban igénye van, vagyis ha a nevelőtestület egyetért a rendőri jelenlét szükségességével. Azt is szeretnék, ha az őrök megbízása határozott időre szóljon, és csakis akkor lehessen velük szerződést hosszabbítani, ha azzal a teljes tanári kar egyetért.
Az elnökség azt sem hagyná, hogy az iskolaőröknek teljhatalma legyen, azt javasolják, hogy
az intézményvezető rendelkezzen utasítási joggal az őr felett. Ha nem áll fenn közvetlen veszélyeztetettség, akkor az iskolaőr csupán javaslatot tehessen az intézkedésre, amit az igazgatónak kell jóváhagynia.
A kormány nemrég elfogadta az iskolaőrségről szóló javaslatot, az erről szóló törvénytervezet már egyeztetésen van.
A Parlamentnek benyújtott dokumentum szerint
- az iskolaőrséget úgy kell megszervezni, hogy az biztosítsa az adott intézmény pedagógusainak és segítőiknek zavartalan feladatellátását, a sérelmükre elkövetett jogellenes cselekmények megelőzését (vagyis ez alapján nem avatkozik be, ha pedagógus bántalmaz diákot vagy diákok verik egymást).
- szükség esetén igazoltathat is az iskolában (feltehetően az épületben lévő hozzátartozót is, hiszen a tervezet általános indoklása azzal kezdődik, "a közelmúltban elszaporodtak a társadalom jogos felháborodását kiváltó, pedagógusokkal, kortársakkal, de akár felnőttekkel szembeni verbális, illetve fizikai támadások, melyeket részben kiskorú diákok, részben az őket segítő felnőttek követtek el, jellemzően oktatási tevékenység közben."),
- szintén szükség esetén, és az arányosság betartásával alkalmazhat testi kényszert, bilincselhet, ha szökést vagy önkárosítást akadályoz meg,
- támadás megakadályozása vagy ellenszegülés megtörésére vegyi eszközt és gumibotot használhat.
A tervezet kitér arra is, hogy az iskolaőr a testi kényszer és a bilincs kivételével kényszerítő eszközt – a jogos védelem esetét kivéve – nem alkalmazhat gyermekkorúval szemben. Az, hogy ki a gyermekkorú, nem egészen egyértelmű, hiszen egyúttal módosítanák a Btk-t is, ezzel a hivatalos-, illetve közfeladatot ellátó személy elleni erőszakot 12 éves kortól büntetnék.