Miért válik egy gyerek anyássá? És kell-e ez ellen tenni valamit?
Ne aggódjunk amiatt, ha a gyerekünk egy időszakban folyton hozzánk – vagy a másik szülőhöz – ragaszkodik. Igazság szerint ez jó jel - mutat rá Philippa Perry brit pszichoterapeuta és író.
Az "anyásság" azt jelenti, hogy gyerekünk erősen kapcsolódik hozzánk, és képes az erős kötelék kialakítására, ami a boldogságra való képesség egyik záloga. Minél inkább biztonságban érzi magát kettőnk kapcsolatában, annál könnyebben lesz képes arra, hogy leváljon, és más erős kötelékeket is kialakítson – amikor annak eljön az ideje.
Ne sürgessük ezt a fázist. Olykor fárasztó, megterhelő lehet a gyerek ragaszkodása és szeretete, de élvezzük ki: ez kettőnk erős kapcsolatának a jele. Minél inkább megbizonyosodhat kettőnk kötelékéről, annál kevesebb későbbi megerősítésre lesz szüksége.
Emlékszem egy anyára, aki ezt mondta:
„A gyerekem imád engem, és óriási szüksége van rám! Egyetlen férfi sem ragaszkodott így hozzám!”
Ez a gyerek – sok más társához hasonlóan – olyan bizonyosságot szerzett az anyjával kapcsolatban, hogy örömmel, felszabadultan megy a pajtásaihoz játszani, és nyugodtan ott is alszik náluk.
A független, szabad lélek felnevelésének kulcsa furcsa módon az, hogy engedjük neki, hogy akkor váljon le rólunk, amikor ő szeretne és készen áll rá – nem pedig az, hogy elhúzódunk tőle.
Semmi baj nincs azokkal a gyerekekkel, akik a közelükben akarják tudni a szüleiket – sem azokkal, akiknek szükségük van arra, hogy egyedül lehessenek. Mindannyian mások vagyunk, különbözőek az igényeink. Mindannyian azonos fejlődési szakaszokon megyünk keresztül – de mindannyiunknak megvan a maga tempója.
Az egyes szakaszon akkor juthat át a gyerek, ha kielégülnek a kapcsolódási igényei. Nem lehetséges keresztülhajszolni őt az adott szakaszon, sem figyelmen kívül hagyni, hogy hol tart, mert az csak megrekedést eredményez. Minél több pozitív energiát szánunk a gyerekre a kezdetekkor, annál kevesebb utánpótlásra lesz szüksége a későbbiekben.
A fenti cikk Philippa Perry brit pszichoterapeuta Bárcsak olvasták volna ezt a könyvet a szüleink… című könyvének szerkesztett részlete.
Minden szülő azt szeretné, hogy a gyereke boldog legyen. De hogyan érhetjük ezt el? Könyvében a brit pszichoterapeuta húszéves szakmai gyakorlatával segít eligazodni, mi az igazán fontos a gyereknevelés során. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.