A Renault arcpajzsot, a Seat lélegeztetőt, a Skoda szűrőmaszkot gyárt

2 perc

2020.04.01. 13:47

Szinte az egész autóipar próbál valamilyen módon részt venni az egészségügyi eszközök gyártásában.

A koronavírus-járvány kapcsán az autógyártók lényegében felfüggesztették elsődleges tevékenységüket. A mostani helyzetre reagálva a többség mostanra próbál valamilyen hasznos termékkel előrukkolni, amely nem teljesen idegen a profiljuktól és nagy segítséget jelent az egészségügyi ellátás számára.

A legkézenfekvőbb, egyben bizonyos paraméterek miatt nem egyszerű feladat a lélegeztetőgépek gyártása, amelynek többféle megoldását mutatták mostanra be az autógyárak. A Ford és General Motors mindketten egészségügyi cégekkel együttműködve készítik elő termékeiket, amelyek professzionális szerkezetek. A GM-é ennek nyomán viszont a hírek szerint majd csak április közepén startolhat el, hiába van az alkatrészek beszerzése folyamatban; és a munkavállalók képzése elindul az elkövetkező napokban.

Azonban ha elindul a gyártásuk, akkor máris komoly nagyságrendben tudnak majd gépeket előállítani ezek a mamutvállalatok. Ford, amely szintén beszállt a gyártásba egyik modelljének alkatrészeit, konkrétan annak ülésszellőztetést hajtó motorját használja fel lélegeztetőgép-fejlesztéséhez, és multiként 50-100 ezres mennyiséget ígér pár hónapon belül.

Az európai gyártók közül a Mercedes F1-es versenycsapata gyorsan reagált és egy olyan, viszonylag olcsó légzéskönnyítőt készített, amely folyamatos pozitív nyomást képes fenntartani a páciensek légzéséhez. A Volkswagen-csoport márkája, a Seat mostanra szintén bemutatta a saját fejlesztését, és 150 alkalmazott foglalkoztatásával megindult a lélegeztetőgépeinek gyártása, amelyekben a motorikus egységet a kocsik ablaktörlőit mozgató motor adja most.

A Skoda szintén bemutatott mostanra egy maszkot, amelyet az egyik mérnökegyetemmel közösen fejlesztettek. Ennek elemeit 3D-s nyomtatással állítják elő és hasonlatos a gázálarcokhoz, mert egy rácsavarható filterrel rendelkezik az oldalsó részén.

Az angliai McLaren egy együttműködést kezdeményezett, amelyben a Nissan is benne van, valamint egy repülőgép-ipari cég a Meggitt. Ugyan nem autóipari cég, de Richard Branson brit milliárdos vállalata, a Virgin Orbit most szintén egy igen egyszerű mechanikájú lélegeztetőgép gyártásába fogott.

A francia Renault szintén próbál segíteni. Elsőként a spanyolországi Valladoidban található üzemükben gyártanak már olyan arcpajzsokat, amelyek szintén szükségesek az orvosok számára, hogy a fertőzéseket elkerüljék. Ilyen eszközöket a helyi civil gárda számára is átadtak már. Hasonló arcpajzsok gyártásába kezdett a Ford is, amely már 75 ezer darab ilyen pleximaszkot gyártott, és már le is szállítottak belőle egy adagot egy Michiganben lévő kórháznak.

Egy másik nagy autóipari gyártó az osztrák Magna, amelynél például a Mercedes G-osztály készül, inkább otthoni sterilizáló gyártásra állt rá. Be is mutatták azt a dobozt, amelyben ózonnal lehet fertőtleníteni az otthoni eszközeinket, játékokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.