Belgiumban szigor és sorban állás van, az Európai Parlament takaréklángon működik
Belgium már pénteken ébredt valami olyasmire, mint Magyarország ma. A sok kritika után, melyek szerint az addig kiváró kormány orosz rulettet játszik polgárai egészségével, a szövetségi kabinet csütörtök éjjel - az összes párt támogatásával - drasztikus lépéseket jelentett be.
Az iskolákat, kulturális intézményeket, éttermeket, bisztrókat és kocsmákat péntek éjjeltől bezárták, a résztvevők számától függetlenül töröltek minden hivatalos és nemhivatalos szabadtéri és zárthelyi összejövetelt, gyűlést. A patikák, élelmiszerboltok nyitva maradnak, még a hétvégén is, de az egyéb boltok csak hétköznap, bár már egy idő óta ezek amúgy is konganak az ürességtől. Ki is megy el koronavírusos időkben bútort vagy estélyi ruhát venni?
A különböző EU-s és nem EU-s intézmények már egy ideje felkészültek a helyzet rosszabbodására: egyre általánosabb az otthonról dolgozás. Egyes EU-főigazgatóságokon a jövő héttől csak a kulcsfontosságú munkatársak járnak be a munkahelyre, a többiek otthonról végzik a munkájukat.
A koronavírus miatti home office nem az, amire gondol
Egyre több cég kéri a dolgozóit, hogy este vigyék haza a laptopokat, hiszen ott lóg a fejünk felett Damoklész kardja: lehet, hogy másnaptól otthonról kell dolgoznunk. A társadalom számára a legmegnyugtatóbb intézkedés a távmunka, a home office elrendelése lenne, de nyilvánvaló, nem lehet minden feladatot így végezni.
Legfontosabb jogalkotó funkcióinak változatlan fenntartásával az Európai Parlament is kénytelen volt alkalmazkodni a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzethez. A parlament és a politikai pártok frakcióvezetői megállapodtak abban, hogy a március 16-ával kezdődő hétre tervezett összes bizottsági ülést és egyéb találkozót vagy törlik vagy elhalasztják, és a március 30-tól április 2-ig tervezett egyhetes plenáris ülést másfél napos brüsszeli ülésszakra rövidítik le.
A belga fővárosban dolgozó több ezer lobbista is változtatni kénytelen munkamódszerén, hiszen ezekben a napokban képtelenség bármilyen döntéshozóval találkozni – a lobbycégeknél jobbára egy-egy ügyeletes munkatárs lézeng, hogy legyen, aki válaszol a befutó telefonhívásokra.