Nem ölnek le több kiscicát a tudomány nevében az Egyesült Államokban

1 perc

2019.04.03. 11:33

Százával öltek le kismacskákat egy kísérlet részeként az Egyesült Államokban, de a dolog most véget ér, a tudósok felhagynak vele.

Ahogy a világ több részén, az Egyesült Államokban is végeznek állítkísérleteket, igaz, az ottani Mezőgazdasági Minisztérium más okból foglalkozik ilyesmivel: egy emberre is veszélyt jelentő parazita miatt folynak vizsgálatok, amikhez kiscicákat használnak.

A Sky News beszámolója szerint az USDA munkatársai az alig egy hónapos csöppségeket olyan táplálékkal etetik, amelyek a Toxoplasma gondii nevű endoparazitával fertőzöttek. A Toxoplasma gondii a toxoplazmózis nevű beteség kórokozója a Wikipédia oldala szerint, világszerte, így hazánkban is előfordul, és főleg a gyenge immunrendszerű egyénekre jelent veszélyt.

Az amerikai szakemberek a lap szerint az 1982-es évben kezdtek hozzá a kutatásoknak, azóta pedig több ezer kiscicát öltek le, miután végeztek az adott kísérlettel. Ez nem alkalmanként történt így, a kutatások bevett része volt, hogy a fertőzött kismacskákat egyszerűen halálra ítélték a munka végeztével.

Az USDA kedden azonban közleményt adott ki, melyben biztosították a közvéleményt arról, hogy leállnak a gyakorlattal, és nem követnek el több cicagyilkosságot. A minisztérium reagálásában egyébként azt írta, "meghallotta az aggódó polgárok szavát", ezért döntöttek a kísérletek leállítása mellett. Az intézményben jelenleg 14, még nem fertőzött kiscica van, akiknek most új és gondos gazdit keresnek.

(Kiemelt képünk illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.