A Velencei Bizottság most a közigazgatási bíróságok miatt vizsgálódik Magyarországon

2 perc

2019.02.05. 06:07

A vizsgálatot még Trócsányi László igazságügyi miniszter kezdeményezte.

Hétfőn érkezett Magyarországra a Velencei Bíróság delegációja, hogy megvizsgálja a közigazgatási bíróságok ügyét, amiket a Fidesz-KDNP tervez létrehozni. A vizsgálatot nyáron kezdeményezte Trócsányi László igazságügyi miniszter, a kormány viszont a botrányról elhíresült december 12-i ülésen elfogadta a vonatkozó törvényt.

A Magyar Idők szerint a delegáció "pártatlansága erősen megkérdőjelezhető", mert szerintük a "a küldöttség német tagja a szociáldemokrata pártnak köszönheti, hogy hazájában alkotmánybíró lehetett. Az osztrák biztost Ausztria zöldpárti államfőjének személyes jelöltjeként választották meg az ottani alkotmánybíróság alelnökévé. A titkár pedig Gyurcsány Ferenchez hasonlóan az európai szuperállam híve, meggyőződéses föderalista."

A delegáció tárgyalni fog az Országos Bírósági Hivatal (OBH), a Kúria, az Igazságügyi Minisztérium illetékeseivel, de a rendszerkritikus Országos Bírói Tanáccsal (OBT) is, továbbá a hivatalos tervek szerint civil szervezetekkel is találkoznak.

A közigazgatási bíróságok ellen több civil és szakmai szervezet tiltakozott, az ellenzéki pártok pedig az Alkotmánybírósághoz fordultak. Ahogy írtuk, az eredeti tervek szerint a különbíróságok hatásköröket vonnának el a már meglévőktől. Itt határozhatnának az állami szervek, például az MNB, a Közbeszerzési Döntőbizottság vagy éppen a Médiatanács intézkedéseinek jogszerűségéről. Itt dőlne el az is, hogy az állam mit titkolhat el, ugyanis a közérdekű adatok kiadása miatti perek is oda tartoznának. És persze választási ügyekben is ott mondanák ki a döntő szót.

A tiltakozók szerint a közigazgatási bíróságok rendszere sérti a független igazságszolgáltatás iránti elkötelezettséget, hiszen egy olyan személy dönt a bírókról és munkájukról, akit politikai okból neveztek ki: az igazságügyi miniszter.

(Magyar Idők, Index)