Egy 4,5 tonnás komplett hidat nyomtattak ki Hollandiában – 4 robot 6 hónap alatt készült el vele

2 perc

2018.04.17. 07:03

A tervek szerint Amszterdamban, 2019-ben vehetik birtokba a járókelők azt a hidat, amin négy 3D-nyomtatást végző robot dolgozott az elmúlt fél évben.

Néhány évvel ezelőtt, amikor a 3D-nyomtatás elkezdett beszivárogni a köztudatba, sokan valószínűleg úgy gondolták, hogy néhány éven belül a legtöbb háztartásban már lehet ilyen printer. Ez egyelőre még várat magára, az iparban már egyre több helyen használnak 3D-nyomtatót, hogy felgyorsítsák (valamint olcsóbbá és precízebbé tegyék) a termelést. Ezúttal egy igen különleges projekt végére került pont.

A holland MX3D nevű cég igen nagy fába vágta a fejszéjét még 2015-ben: egy komplett hidat szerettek volna kinyomtatni, amit az amszterdami Oudezijds Achterburgwal nevű csatorna fölé szántak. A szakemberek a napokban bejelentették: a Joris Laarman Lab nevű céggel közösen sikerült megvalósítaniuk a tervet, és valóban kinyomtatták a korábban megálmodott hidat. Egyelőre azonban nem teszik a helyére.

A munkálatokhoz négy darab MX3D-Metal nevű robotot dolgoztattak, amelyek képesek voltak az olvadt fémeket a helyükre pakolni. A tényleges munkába nagyjából fél évvel ezelőtt kezdtek bele, a híd – amely nem mellesleg a világ első ilyen hídja – pedig mostanra készült el – számolt be róla a Wonderful Engineering.

A híd paramétereit jelenleg az Imperial College London statikus szakemberei vizsgálják meg. Ha befejezték a méréseket, a hidat különböző szenzorokkal látják majd el, amelyek képesek visszajelzést küldeni a terhelésről, deformálódásról, a rezgésekről és a környezeti tényezőkről is.

Maga a híd egyébként 12,5 méter hosszú, 6 méter széles, az építéséhez pedig 4500 kilogramm rozsdamentes acélt és 1100 km kábelt használtak fel. A munkát eredetileg a csatorna fölött végezték volna a robotok, de mivel a környék meglehetősen forgalmas, a robotok pedig 24 órás felügyeletet igényelnek, végül egy csarnokban nyomtatták ki a hidat.

A tesztek végeztével a tervek szerint 2019-ben emelnék a csatorna fölé a konstrukciót.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.