Megosztó épületet dózerolnak le a Várban – kibuktak az építőművészek

1 perc

2016.07.11. 13:59

Bár a csupa üveg Országos Villamos Teherelosztó külseje nem feltétlenül felel meg a közízlésnek, az évek óta elhanyagoltan álló épület a maga korában a progresszív foghíjbeépítések közé tartozott. A Magyar Építőművészek Szövetsége éppen ezért nem ért egyet a bontásról szóló kormánydöntéssel.

A nemzeti örökség részének tekinti a budavári Országos Villamos Teherelosztót a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) – a szervezet hétfői állásfoglalásában éppen ezért az épület bontásáról szóló kormányhatározat végrehajtásának felfüggesztését kéri.

A Virág Csaba által tervezett, évek óta elhanyagoltan álló épület építésének idején, 1978-ban bátran vállalta korának "nemzetközi szellemiségét" – áll a Krizsán András, a MÉSZ elnöke által szignált közleményben.

Progresszív foghíjbeépítés

A szakmai szervezet elnöksége hangsúlyozza, hogy a villamos teherelosztó kivívta az "akkori és a mai kor számos mértékadó magyar építészének elismerését", "és a szakma ezt az épületet is besorolta a vári – II. világháború utáni – progresszív foghíjbeépítések sorába".

Google Maps

A MÉSZ nem ért egyet az épület bontásáról szóló júniusi döntéssel, és arra kéri a kormányt: találjon új funkciót az egykori teherelosztó számára, hogy a valóban szükséges felújítás és átalakítás után a jövő számára a közelmúlt építészettörténetének jellegzetes darabjaként lehessen azt megőrizni.

"Nem vitatjuk, hogy az épület megosztó, sok nem építész és néhány építész honfitársunk sem érti, mi ebben a jó, mi ebben a szép, mi ebben az építészeti teljesítmény. Éppen ezért szeretnénk, ha az építész szakma és az építészet értékeire nyitott emberek közt elindulna egy nyilvános beszélgetés, gondolatcsere" – vetette fel a MÉSZ elnöksége.

A testület arra kéri a kormányt, hogy a döntés felfüggesztésével adjon időt és lehetőséget arra, hogy az érdeklődők és érintettek lebonyolítsák az eszmecserét, és levonhassák következtetéseiket.

Országos Villamos Teherelosztó from 6B.hu on Vimeo.