Alkalmibb vételek

2 perc

2009.04.14. 22:00

„Lassan kijózanodnak az emberek a válság kezdetekor kitört pánik után, és fokozatosan racionalizálják vásárlási...

„Lassan kijózanodnak az emberek a válság kezdetekor kitört pánik után, és fokozatosan racionalizálják vásárlási szokásaikat” – foglalta össze a HVG-nek a fogyasztás szerkezetében tapasztalt változásokat Dörnyei Otília, a GfK Hungária Piackutató Intézet igazgatója. A kiskereskedelmi forgalom esése valójában már 2007 eleje óta tart, a válság első hulláma pedig tavaly decemberben mutatkozott meg a vásárlásokon: a hónap egészében a forgalom 3,9 százalékkal elmaradt az előző évitől a KSH adatai szerint. A gépjárművek és járműalkatrészek, valamint az üzemanyagok eladását is beszámítva a tavalyi év egészében a teljes kiskereskedelmi forgalom értéke – 8676 milliárd forint – 2,1 százalékkal maradt el a 2007-estől. A csökkenő tendencia folytatódott 2009 első hónapjaiban is: a januárban mért zsugorodás 2,8 százalékos volt, és szakértők szerint az év hátralévő részében is hasonló mértékű esésre lehet számítani. „A vásárlók nyomban visszafogták azokat a költéseket, amelyeket későbbre tudtak halasztani” – magyarázta Dörnyei a tartós fogyasztási cikkek forgalmában a válság kitörésekor azonnal tapasztalt, a tavalyi év egészében 5, januárban pedig 7 százalékos zuhanást.

HVG
Csak részben fogható a recesszióra a hipermarketes nagybevásárlások némi visszaesése. „Tíz éve még közkedvelt hétvégi program volt családostul órákon át tologatni a bevásárlókocsit, mára elmúlt ennek a varázsa” – jegyezte meg a szakértő.

Ami az élelmiszer-vásárlásokat illeti, az eddigi tapasztalatok amúgy is jórészt azt igazolják, hogy a magyarok nem igazán hajlandók e téren spórolni. Az alapvető élelmiszerek körében nincs nagy visszaesés, de „például mirelitből, csokoládéból vagy drágább húskészítményekből valószínűleg kevesebbet vesznek majd” – példálózott a HVG-nek Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. A KSH adatai szerint az élelmiszerek forgalma januárban az átlagosnál kisebb mértékben, 1,5 százalékkal maradt el az egy évvel ezelőttitől. A napi fogyasztási cikkek – főként az élelmiszerek – körében mindazonáltal egyre nagyobb teret nyernek az olcsóbb, úgynevezett saját márkás cikkek; felmérések szerint ezek forgalma mintegy 15 százalékkal nőtt tavaly.