Olcsóbban juthatunk hitelhez az IMF/EU-tárgyalások után
Meredeken többhavi mélypontra, 3,1122 százalékra süllyedt a magyar szuverén adósságokra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése a keddi londoni kereskedésben, jelezve az adósságtörlesztési kilátások befektetői megítélésének javulását, annak nyomán, hogy előző nap a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU küldöttsége kedvezően értékelte az eddigi magyar stabilizációs intézkedéseket.
Londoni elemzői vélemények szerint hasznos lenne a pénzügyi stabilitás szempontjából az IMF-hitelkeret kiterjesztése. A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél kedden elmondták, hogy a törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) – vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók – ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország esetében 3,1122 százalék volt középárfolyamon az aznap délutáni londoni kereskedésben, az előző esti 3,34 százalékos New York-i záró után. A múlt hónap elején 5,40 százalék körüli, március elején még 6,30 százalékos magyar CDS-árazásokat mértek a londoni piacon; ez utóbbi az eddigi csúcspont.
A Londonban kedden kialakult magyar CDS-árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása évente valamivel több mint 311 ezer euróba kerül a londoni CDS-piacon, nem egészen a felébe a március első kereskedési napjain kért 630 ezer eurónak.
A CMA DataVision kedden kiemelte a magyar adósságot mint a leggyorsabban olcsóbbodó biztosítási díjú – azaz leggyorsabban csökkenő kockázatú – szuverén adósságok egyikét. A cég naponta közli a CDS-árazások aktuális változásainak listáját, külön táblázatokba szedve az aznapi legjelentősebb változásokat, és a keddi felsorolásban feltüntetett szuverén adósok közül Magyarország államadósságának piaci biztosítási árazása szűkült napon belül a legmeredekebben, 0,2276 százalékponttal.
Az utóbbi hetekben más kelet-európai szuverén adósok CDS-díjai is jelentősen javultak. Lettország adósbiztosítási árazása például a keddi londoni kereskedésben 5,63 százalék volt, jóllehet a lett CDS-szint az év korábbi szakaszában még 10-11 százalék környékén járt. A lett CDS-piaci árszint most van azokon a szinteken, amelyeken Magyarországé volt március végén, április elején.
Lettországra két nagy nemzetközi hitelminősítő is – Standard & Poor's, Fitch Ratings – befektetési kategória alatti, magas hozamú szuverén adósbesorolást tart érvényben, "BB plusz" szinten. Az EU-ban csak két országnak van spekulatív hitelminősítői osztályzata; a másik Románia, amelyet a két cég ugyancsak "BB plusz" besorolással listáz. Magyarország mindegyik nagy hitelminősítőnél a közepes befektetői "BBB/Baa" sávban van.
Az összehasonlítható cseh CDS-jegyzés kedden 0,982 százalékra javult a hétfői 1,014 százalékról, a lengyel 1,616 százalékra 1,704 százalékról, a román 3,046 százalékra 3,10 százalékról.
Az IMF és az EU küldöttségének előző napi budapesti bejelentéseire a Wood & Co. nevű, Kelet-Európára szakosodott befektetési társaság keddi elemzésében "pozitív" minősítést adott. A cég elemzői ugyanakkor annak a véleményüknek is hangot adtak, hogy a jövő évi magyar pénzügyi stabilitás szempontjából "hasznos" lenne egy további, 10 milliárd eurós hitelkeret. A Wood & Co. szerint a legjobb megoldás az lenne, ha erről szeptemberben, a 2010-es költségvetés elfogadása előtt meg lehetne állapodni.
A cég elemzői nem először hangoztatják a magyar hitelkeret kiterjesztését pártoló véleményüket. A ház már egy múlt heti elemzésében is azt írta, hogy a következő parlamenti ciklusban Magyarországnak már tényleges esélye lesz az euróövezeti csatlakozásra, de "puszta elővigyázatosságból" kívánatos lenne még 10 milliárd euró támogatás a valutaalaptól jövőre.