Esküt tettek a miniszterek
Letette az esküt hétfőn a Bajnai-kormány tizennégy minisztere a parlamentben.
Letette napirend előtt az esküt hétfőn a Bajnai-kormány tizennégy minisztere a parlamentben. Az ünnepélyes eskütételt megelőzően Szili Katalin felolvasta a kinevezési okiratban szereplő új miniszterek nevét, akik a nevüket hallva felálltak, s a képviselők felé fordulva fogadták az őket köszöntő tapsot. A nemzetiszínű zászló előtti eskütételt a képviselők felállva hallgatták. Az eskütétel után a miniszterek a kézjegyükkel látták el az esküokmányokat.
Az államfő április 16-i hatállyal nevezte ki az új kormányba a minisztereket, akik hétfőn délelőtt vették át a kinevezési okiratot a köztársasági elnöktől. A kormányban a gazdasági minisztert - aki visszalépett a felkéréstől - a közlekedési tárca vezetője helyettesíti az új miniszter kinevezéséig.
© MTI - Kovács Attila |
Bajnai: négy pillére épül a válságkezelő program
A kormányfő napirend előtti felszólalásában arról beszélt, hogy a válságkezelő program, amely a cselekvés programja, négy pillérre épül: a védelemre, az egyensúlyteremtésre, valamint a növekedés újraindítására, illetve a megromlott bizalom újjáépíttetésére.
A miniszterelnök a válságkezelő program céljának azt nevezte, hogy a következő egy évben a világgazdasági válságból és a hazai problémákból adódó feladatokat kezelje, a válságot rövid távon enyhítse, megteremtse a kilábalás esélyeit, és újra elindítsa Magyarországot a növekedés útján. Bajnai Gordon azt mondta, minden társadalmi csoporttól áldozatvállalást kérnek.
A kormányfő szerint helyre kell állítani Magyarország önbizalmát, mert ez elveszett az elmúlt években, és önbizalom nélkül nem lehet országot építeni, növekedési pályára állni. Ezért azt javasolta, hogy a parlament hosszabbítsa meg a tavaszi ülésszakot, és még a nyári szünet előtt fogadja el azokat a legfontosabb törvényeket, amelyek az ország talpra állásához szükségesek. Szólt arról is, hogy az átlagos jövedelműeknél, akik havi nettó 122 ezer forint körül keresnek, az adóváltozások azt jelentik, hogy havonta nettó 10 ezer forinttal több maradhat a zsebükben.
Mesterházy: az MSZP-frakció kitart a Bajnai-program mögött
Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője azt ígérte a kormányfő felszólalása után, hogy az MSZP-frakció elszántan ki fog tartani a kormány válságkezelő programja mögött. A szocialista politikus szerint a program végrehajtása a magyar nemzet érdekét szolgálja. Hozzátette: a miniszterelnök által felsorolt intézkedések arról szólnak, hogy a "legvégső határig kellett elmennünk, és ott kellett a rossz és a rosszabb között választani".
Navracsics: a kormányoldal elszúrta az elmúlt hét évet
A Fidesz frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában azt mondta, hogy az őszinte beszéd jegyében Bajnai Gordonnak is be kellene ismernie, hogy a kormányoldal elszúrta az elmúlt hét évet. "Ha már nyílt és őszinte beszéd a cél, akkor önnek is be kell vallania, hogy önök ezt a hét évet - hogy is mondjam - elszúrták, (...) elrontották, rossz kormányzati politika volt, és ebben önnek, legalábbis három éven keresztül része volt" - mondta Navracsics Tibor a miniszterelnöknek.
A politikus szerint az elmúlt hét évben nem előrement az ország, hanem 15 évet haladt vissza; az államadósság, a gazdasági hanyatlás és a gazdasági erő tekintetében ott tartunk, ahol az 1990-es évek közepén.
Kóka: újra esély nyílik a cselekvésre
Kóka János szabad demokrata frakcióvezető azzal indokolta a jelenlegi kormány támogatását, mert az működőképes válságkezelést ígért, és Bajnai Gordon képes volt vállalni azokat a lépéseket, amelyektől a pártpolitikusok "hanyatt-homlok menekülnek". A szabad demokraták frakcióvezetője közölte, hogy egy elvesztegetett év után újra esély nyílik a cselekvésre, a forint erősítésére, a megtakarítások és a munkahelyek megőrzésére. Kijelentette, hogy a programban lévő válságintézkedéseket az SZDSZ kész támogatni.
© MTI - Földi Imre |
Harrach arra kérte a miniszterelnököt: ne tegye meg, amiről beszélt
Harrach Péter napirend előtti felszólalásában arra kérte Bajnai Gordon miniszterelnököt, hogy kövesse elődje példáját, és ne tegye meg, amiről beszélt. A KDNP frakcióvezető-helyettese azt mondta, a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányt több szál is összeköti, miután "mindkettő szocialista kormány, és mindkettő a megszorításokat helyezi előtérbe". Megjegyezte, hogy a Gyurcsány-kormány 2005-ben elfogadott, majd 2006 nyarán visszavont ötéves adócsökkentési programjában 38 százalékról 36 százalékra csökkentették a személyi jövedelemadó felső kulcsát, míg 25 százalékról 20 százalékra mérsékelték az áfát.
Bajnai az "egyetértés csíráját" kereste a reagálásokban
Bajnai Gordon szerint "az egyetértés csírája" még a Fidesz frakcióvezetőjének reagálásában is megvolt. Mint mondta, egyetértenek abban, hogy a gazdasági növekedés beindításához adócsökkentésre, bizalmat erősítő intézkedésekre van szükség, s hogy a köztársaság megválasztott vezetőit, így a köztársasági elnököt a legteljesebb tisztelet illeti meg.