Új pályázat munkaerőmegőrzésére, kutatás-fejlesztésre

1 perc

2009.03.16. 12:24

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) pályázatot hirdetett kutatás-fejlesztésben (K+F) dolgozó munkaerő megőrzésére, K+F projektek fejlesztésére - jelentette be Kolber István kutatás-fejlesztési államtitkár hétfőn sajtótájékoztatón Budapesten.

A vissza nem térítendő támogatásra a legalább két éve bejegyzett magyar székhelyű kis- és középvállalkozások, non-profit akadémiai és egyetemi kutatóhelyek pályázhatnak a nagy- és középvállalatoktól 2008. szeptember 1-je után elbocsátott kutatók, fejlesztőmérnökök foglalkoztatására. A pályázatban meg kell jelölni, hogy a támogatást kapott kutató-fejlesztő milyen projekten dolgozik. Az innovációs alapból erre a célra 1,6 milliárd forint keret áll rendelkezésre 2009. december 31-ig, amelyből pályázatonként minimum 10 millió forint, maximum 100 millió forint vissza nem térítendő támogatás nyerhető el 1-2 évre.
   
Kolber István elmondta: az elnyert támogatás minimum 70 százalékát kötelezően az újonnan felvett munkaerővel kapcsolatos személyi kiadásokra, 30 százalékát a pályázatban megfogalmazott kutatási projekt dologi kiadására kell fordítani. Becslések szerint az 1,6 milliárd forint támogatás révén 30-50 projekt bonyolítható le a mintegy 100-150 elbocsátott kutató, fejlesztő foglalkoztatásával. Az államtitkár elmondta, hogy számítások szerint Magyarországon 2.800 kutatóhely van, ennek 40 százaléka a vállalati szférában. A kutatói létszám 26.000, közülük 17 ezren foglalkoznak kutatói, fejlesztői munkával, a többi kiszolgáló személyzet. A vállalati szférában 10 ezerre tehető a magasan képzett kutató-fejlesztő, 8.000 akadémiai kutató, 8.000 pedig felsőoktatásban dolgozik. Számítások szerint a kutatók leépítése elsősorban a nagyvállalatoknál következik be.

A pályázat célja Kolber szerint a kutatás-fejlesztést végző munkaerő itthon tartása, projektek megvalósítása, hiszen a válságból való kilábalás egyik útja a kutatás-fejlesztés, innováció. A válság elmúltával pedig rendelkezésre fog állni a magasan képzett, kutatás-fejlesztést végző munkaerő. Csopaki Gyula, az NKTH elnöke hozzátette, hogy a pályázatokat folyamatosan lehet beadni, akár már most is. A beérkező pályázatokat azonnal, a lehető legrövidebb időn belül értékelik.