Egészségfejlesztés: mi a helyzet a cégeknél?

1 perc

2009.02.26. 14:12

Szakemberek szerint válság idején sem szabad elfeledkezni a munkabiztonsági, egészségvédelmi teendőkről, amely téren egyre jobb eredményeket tud felmutatni hazánk az uniós országok között. A 2007-ben induló Move Europe programba 84 magyar vállalat nevezett be, közülük a MOL és az Unilever nyerte el a "Legjobb munkahelyi egészségfejlesztési program" díjat, amelyet kedden vehettek át az érintettek.

Hazánk 2007-ben kapcsolódott be a Move Europe európai kezdeményezésbe, azzal a céllal, hogy minél több munkavállaló tapasztalja meg a testi-lelki egészségben töltött mindennapok előnyeit. A programhoz csatlakozott vállalatok négy fő területen bizonyíthatták egészségfejlesztő törekvéseiket, ezek: a testedzés, egészséges táplálkozás, stresszkezelés, dohányzásmentesség. A programban sok ágazatból vettek részt kis- és középvállalatok illetve nagyvállalatok, így összesen 66 794 munkavállalót tudtak elérni.

Gábor Edina, a Move Europe-ot koordináló Országos Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója egy szakmai rendezvényen elmondta, a gyakorlatok elbírálásánál döntő szempont volt, hogy a program költséghatékony és más szervezetben is alkalmazható legyen. Emellett elvárás volt az is, hogy komplex munkahelyi egészségfejlesztés elvén alapuljon, támogassa a vállalati politika, vegyenek benne részt aktívan a vezetők és a munkatársak, illetve a források legyenek biztosítva hozzá. A két legjobb gyakorlatnak a MOL STEP programja és az Unilever Vitalitás programja bizonyult, további tíz vállalat egészségmegőrzés területén végzett tevékenységét pedig oklevéllel díjazták.

Nemzetközi összehasonlításban van még mit tenniük a magyar szervezeteknek, tekintve, hogy a sportolás, egészséges táplálkozás, stresszkezelés, a dohányzás visszaszorítása terén nem érjük el az uniós átlagot, de az eredmények folyamatosan javulnak, előremutatóak - fogalmazott Gábor Edina. Bár számos cégnél felismerik az egészségvédelem fontosságát, csak keveseknél végzik ezt tudatosan és építik be a vállalati politikába, pedig szemléletváltást csak így lehetne elérni a dolgozóknál - emelte ki Kapás Zsolt, az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület elnöke. Véleménye szerint a legfontosabb most a munkahelyek megőrzésére fókuszálni, de ugyanakkor veszélyes lenne elfeledkezni a válság miatt a munkabiztonsági és egészségvédelmi teendőkről, ugyanis ha véget ér a recesszió, szükség lesz elkötelezett, egészséges, motivált dolgozókra.

Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk folytatásáért kattintson ide.