A BKV vezér buszbérlési javaslatáról hétfőn tárgyal a főváros
A Főpolgármesteri Kabinet elé kerül hétfőn Kocsis Istvánnak, a BKV Zrt. vezérigazgatójának terjedelmes javaslata 1000 új, korszerű busz idei beszerzéséről, bérléséről, amivel egyébként a cég igazgatósága csak két hét múlva foglalkozik.
A városvezetés azzal egyetértett, hogy a céget át kell alakítani, abban azonban nem volt egyetértés, hogy minderre a Kocsis István által vázolt elképzelés a legjobb megoldás.
Steiner Pál MSZP frakcióvezető azt nyilatkozta, hogy a vezérigazgató által felvetett 1000 busz beszerzésének ambivalens volt a fogadtatása.
A BKV buszai kezdenek kiöregedni © Stiller Ákos |
A hétfőn váratlanul a városvezetés elé kerülő előterjesztés összeállításába a három fővárosi vezető egyikét sem vonták be. A főpolgármesteri hivatal közlekedési ügyosztályvezetője, Kerényi László Sándor pénteken arról tájékoztatta Hagyó Miklós kabinetfőnökét, hogy ennek az anyagnak a városvezetés elé terjesztését nem a közlekedési ügyosztály kérte, annak szakemberei csak pénteken találkoztak először az anyaggal, s így hétfőn nem tudnak szakmai véleményt adni róla.
Hagyó Miklós kabinetfőnöke, Antal Kálmán ezt követően jelezte Gyekiczki Andrásnak, a főpolgármester kabinetfőnökének, hogy a hétfői ülés meghívójában előterjesztőként szereplő Hagyó Miklós nevének a törlését kérik, mivel nem ő jegyzi az anyagot.
A Főpolgármesteri Kabinet hétfőn várhatóan csak első olvasatban foglalkozik a témával, s meghatározza, hogy az ügyben milyen egyeztetésekre van még szükség, s azokat kik folytassák le.
A BKV általános és gazdasági vezérigazgató-helyettesei által készített koncepció érdemben egy megoldást, az operatív lízinget, az 1000 busz bérlettel történő beszerzését taglalja. Mindezt háromszor ötévenkénti cserével és egyetlen szállítóval oldanák meg. A mai helyzetet ismertetve megállapítják, hogy az 1399 BKV-busz átlagéletkora több mint 15 év. A legújabb beszerzésű 150 Volvo busz nélkül csaknem 17 évre növekszik az átlagéletkor.
A menetkimaradások száma tavaly több mint 50 százalékkal nőtt 2006-hoz képest, minden negyedik jármű naponta meghibásodik, napi 200-300 üzemzavar jelentkezik. Tavaly több mint 62 ezer, az előző két évben 46 illetve 42 ezer műszaki meghibásodás volt a buszoknál. A buszpark 72 százaléka, 1018 jármű komoly levegőszennyező forrás, a buszok motorja még az Euro-2 normát sem éri el. A BKV-buszok jelenleg évente csaknem 5 ezer tonna káros anyagot bocsátanak ki. Euro-4-es motorral ez évi 1.500, Euro-5-ös motorral pedig 2100 tonnával csökkenhet.
Csak elméleti lehetőségként foglalkozik az anyag a buszok felújításának összességében 20 milliárd forint költségigényű lehetőségével. Ez ugyanis csak négy évre jelentene megoldást, s utána tovább konzerválódna a járművek rossz helyzete. A lehetőség a forráshiány mellett azért is csak elméleti, mivel 1000 busz egy éven belüli felújítására nincs kapacitás - rögzíti az anyag.
Az összességében 60 milliárd forintra becsült lízing-bérlet konstrukció esetén ez év december közepéig leszállítaná a kétfordulós közbeszerzési eljárás nyertese az 1000 buszt. A járművek az ötéves futamidő alatt a szállító tulajdonában maradnak. Az 1000 busz beérkezésével leselejtezhetik az Ikarus 200-as és az Ikarus 405 midibuszok teljes állományát, és 76 buszt a 400-as járműcsaládból. Az új buszok üzembe állításával jövő évtől felmondanák a BKV 110 alvállalkozójával kötött szerződést.
A bérleti konstrukció forrásaként az előterjesztés a jövő évtől megnövelt állami normatív támogatást jelölte meg. Az anyag szerint ennek alapja a közszolgáltatási tevékenységhez tartozó, bevételekkel nem fedezett indokolt költségek meghatározására vonatkozó múlt év májusi, közlekedési minisztériumi tájékoztató szerint számított igény. A bérleti díjat úgy kell megadni az ajánlattevőnek, hogy a bérleti időszak 5. és 10. évében a teljes járműparkot meg kell újítania.