Nem bánják a cégek, ha ellopják adataikat?
Jóllehet a vállalatok többsége tisztában van az adatvesztés kockázataival, s tudja, hogy az üzleti siker miatt fontos a szellemi tulajdon védelme, a gyakorlatban nem tesznek meg mindent az adatbiztonságért.
Egy Kelet-Európára is kiterjedő felmérést ismertetve hozzátette: a vállalatok mintegy 70 százaléka noteszgépet, 37 százaléka pedig céges "okostelefont" és kézi számítógépet ad a alkalmazottainak. Az ezeken tárolt adatokat pedig sokkal könnyebb ellopni, mint a társaság falain belül maradókat.
A felmérés szerint bár a vállalkozások többségének, 72 százalékának van adatvesztés elleni stratégiája, közel 50 százalékuk nem látja szükségét annak, hogy a mobil eszközökön tárolt adatok elvesztését megakadályozó intézkedéseket tegyen. Ráadásul a cégek 43 százalékánál az alkalmazottak minden korlátozás nélkül használhatják akár a saját hordozható tárolójukat is a munkahelyükön annak ellenére, hogy ezekkel a legkönnyebb adatokat ellopni a cégektől.
A cégek félnek az ipari kémkedéstől is: a vállalatok 32 százaléka nagynak, vagy igen nagynak látja ennek veszélyét, s majdnem negyven százalékuknak van az ilyen támadások visszaverésére szolgáló stratégiája. Több mint felük konkrét adatvesztéstől tart: harmada már legalább egyszer átélt ilyet, majdnem tizedüknél pedig tízezer eurót meghaladó volt a kár.
A Symantec a tendenciákról közölte: míg régebben az ipari kémkedéshez mini kamerát használtak, addig ma a cég adatbázisát támadják meg. Ennek ellenére a kémkedés elleni stratégiát alkalmazó cégeknek alig több mint harmada alkalmaz kombinált, fizikai és informatikai óvintézkedést, 62 százalékuknál vagy nincs is ilyen stratégia, vagy a vezetők nem tudják, hogy van-e.
Gombás László a magyar vonatkozásokkal kapcsolatban elmondta: az utóbbi időszakban több adatlopással kapcsolatos hír látott napvilágot a magyar sajtóban is. Ilyen volt például a Nemzetbiztonsági Hivatallal, illetve a BKV-val kapcsolatos adatlopási eset is.