Hillary pedáns, Obama rugalmas, McCain pitbull - mit árul el a kézírás?

5 perc

2008.05.14. 05:30

Az elnökválasztási csata még el sem kezdődött igazából, ám már így is több mint másfél éve folyik a kampány, egyelőre csupán a jelöltségért. Míg a republikánusoknál John McCain szenátor már bebiztosította magát, a demokratáknál késhegyre menő küzdelmet folytat egymással Hillary Clinton és Barack Obama. A Los Angeles Times összeállítása a jelöltek kézírását elemezve vegzálja az elnök-aspiránsokat.

A jelölt-jelöltek mindvégig árulkodó nyomokat hagytak maguk után, akárhányszor írtak egy köszönőlevelet, aláírtak egy fotót, vagy bejegyeztek valamit egy vendégkönyvbe. Az amerikai lap Arlyn J. Imberman bírósági grafológust kérdezte, hogy miről árulkodnak a politikusok által papírra vetetett szavak és betűk.

Obama szónoki képességeire is következtetni
lehet írása alapján
© AP
„Obama kézjegyei olyanok, akárcsak ő maga – közvetlen és méltóságteljes” – magyarázta a szakértő. „McCain valamivel „szögletesebb” személyiség, ráadásul meglehetősen intenzív természete van, olyan, mint egy pitbull. Hillary Clinton írása pedig a megtestesült perfekcionizmust sugallja, írásképe egyenes és precíz. Személyiségét alátámasztják betűi is: kitartó és nem adja fel, amíg csak teheti.”

Az elnöki szignók valóságos márkavédjegyek, amelyek a történelmi dokumentumoktól kezdve az Air Force One különgépen osztogatott cukorkás dobozokig számtalan tárgyra felkerülnek. Emellett a grafológusok kimeríthetetlen forrását is képezik kutatásaikhoz.

Abraham Lincoln aláírása – amellyel hárommillió rabszolgát szabadított fel – mérsékelt és visszafogott emberről árulkodik. Ronald Reagan – a nagy „kommunikátor” – lekerekített betűi melegséget és közvetlenséget sugároztak. Jimmy Carter autogramja zárkózott és intelligens személyiségre enged következtetni. Érdekes megfigyelni, hogy Richard Nixon beiktatásakor még nagy ívű, kerekített betűket használt, majd a botrány kirobbanása után nevének kezdőbetűi egyre inkább összezsugorodtak.

Az 1984-ben a választási küzdelemben induló Gary Hart többek között azért sem lehetett sikeres, mert több ízben megváltoztatta aláírását az évek során. Riválisai többször nekiszegezték a kérdést: ki is ő valójában?

„Kézírásunk teljes mértékben jellemző ránk, ugyanolyan, mint egy ujjlenyomat” – fejtette ki Imberman Signature for Success című könyvében, amelyben többek között megjegyzi, hogy Bill és Hillary Clinton kézjegyeit vizsgálva megfigyelhető, ahogy a nemi szerepek lassan megcserélődnek a házaspár tagjainál.

Imberman két kollégájával együtt vizsgálta meg a jelenleg az elnökjelöltségért folyó harcban vitézkedő politikusok kézírását. Annak ellenére, hogy például Obamát többen vádolták elitizmussal, a szakértők véleménye szerint sznobságra utaló nyomot nem lehet felfedezni aláírásában. A másik két jelölttel egyetemben intelligenciát és elhivatottságot sugároz a kézjegye.

Eddig ez meglehetősen közhelyesnek tűnik, ám a grafológusok szerint a három jelöltből kettő igyekszik a lehetőségekhez képest kerülni a nyilvánosság kíváncsi tekintetét, és másik kettő nem hajlandó igazán vállalni családi hátterét. Egyikükből hiányzik a melegség, egy másik igen közvetlen, szinte bárkivel képes szóba elegyedni. A háromból egy rugalmas, másikuk pedáns, a harmadik pedig robogó gőzmozdony, lendületes és megállíthatatlan.

Obama és McCain is eltávolodott apjától (Oldaltörés) (Oldaltörés)

Az írásszakértők a három jelölt aláírását és néhány sornyi írásmintát elemeztek: egy-egy köszönőlevelet Clintontól és Obamától, illetve néhány oldalnyi szöveget, amelyet McCain írt egy könyvbe.

Annak ellenére, hogy utóbbi két jelölt meglehetősen eltérő nézeteket vall bizonyos kérdésekről, mindkettejük szignójának vannak olvashatatlan részei, ami a grafológusok szerint azt jelzi, hogy szükségük volna a magánéletre és idegenkednek az átláthatóságtól.

McCain esetében ez különösen hangsúlyos a nevében található H betűt vizsgálva.

„Nincs benne hurok, gyakorlatilag két ellentétes irányú suhintás nyoma jelenik meg a papíron” – magyarázta Roger Rubin, három évtizede a szakmában tevékenykedő New York-i írásszakértő. „Személyiségének jelentős részét szeretné elrejteni a nyilvánosság elől. Ez olvasható ki abból, ha az egyik vonást egy másikkal megpróbáljuk elfedni.”

McCain kézírása indulatról és zárkózottságról tanúskodik
A szakemberek szerint mindkét férfi jelölt írásából kitűnik, hogy szeretnének eltávolodni apjuktól. Obama apja elhagyta a családot, amikor fia két éves volt, a McCain család feje pedig elismert haditengerész tiszt volt, gyakran távol a famíliától. Ez keresztnevük hangsúlyos írásmódjából tűnik ki, mindketten személyes teljesítményüket szeretnék hangsúlyozni családi örökségük ellenében.

Hillary Clinton írásképe
érzelemmentességet sugall.
Ezt korábban fel is rótták
neki a kampány során.
© AP
Clinton szignója olvasható ugyan, de hiányzik belőle a melegség és az érzelem. Keresztnevének két L betűje csak két vonás, hurkok nélkül. Az íráskép egyszerűsége intellektust és erőt sugall. Ezzel szemben férjének aláírása gömbölyded és íves, jóval femininebb. Ebből is következtetni lehet a Clinton-családban a nemi szerepek átrendeződésére.

A grafológusok szerint ennél is több információ olvasható ki kézírásukból, míg ugyanis az aláírás begyakorolt mozdulat, afféle „márkavédjegy”, a nem tudatos írás jóval spontánabb és árulkodóbb.

Hillary Clinton ebből a szempontból is merevnek és precíznek mondható, I betűire pont kerül, a T-ket pedig szinte derékszögben húzza át.

„Jól átlátja a dolgokat és olyan személyiség, aki alkalmas lehet konfliktusok megoldására” – fejtette ki Sheila Lowe, a Ventura nevű cég grafológusa, aki a Handwriting of the Famous and Infamous (Híresek és hírhedtek kézírása) című könyvet is írta.

„Clinton hamar a lényegre tér, de türelmetlen, sőt, arrogáns is tud lenni, ha valaki nem érti elsőre, amit mondani akar” – tette hozzá Rubin. A grafológus Obama Iowa államban aratott előválasztási győzelme után írt köszönőlevelét elemezve azt találta, hogy Illinois állam szenátorában az intelligencia keveredik az érzelmekkel és a párbeszéd képességével is. A betűk megszakítás nélkül folynak egymásba, és a sorok vége eltérő hosszúságú.

„Ez annyit jelent, hogy Obama képes egyszerre több témát fejben tartani és előre gondolkodni” – fejtette ki Rubin. „Ezért is nagyon jó szónok, szinte bármilyen témában képes rögtönözni és hatékonyan átadni az üzenetét.”

Míg Clinton írása szigorú önkontrollról, Obamáé rugalmasságról árulkodik: ez tükröződik politikájukban is, előbbi egészségbiztosítási terve kötelező jellegű, míg Obamáé jóval szabadabb, a választást a polgárokra bízza.

McCain betűi ezzel szemben nem kötődnek egymáshoz, erőteljesek és intenzívek. A betűk váratlanul váltanak irányt, ez pedig illik ahhoz az emberhez, aki a republikánus párt berkein belül sok tekintetben kívülállónak számított.

„McCain büszkesége, idealizmusa és ambíciója süt az írásképéről” – magyarázta Imberman. „Olyan ember, aki eléri, amit akar. Erről árulkodik a vessző is, amely a temperamentumát is tükrözi.”

Lowe zárszóként arra figyelmeztetett, hogy bár az ember írása sok mindenre enged következtetni, ezeket nem lehet készpénznek venni. „Az emberek ehhez túl összetettek” – mondta a szakember.