Ecostat: a vállalatok nem várják a gazdasági környezet javulását

2 perc

2008.02.01. 11:11

Idén januárban az Ecostat Top-100-as nagyvállalati konjunktúra-indexe 86,6 százalék volt, szemben a decemberi 115,0 százalékkal, míg a kis- és középvállalatoké 79,4 százalékra mérséklődött a decemberi 91,9 százalékról.

Az adatok azt mutatják, hogy a felmérésben részt vevő nagy, közepes és kisvállalkozások sem számítanak rövid távon a gazdasági környezet javulására – tartalmazza az Ecostat közleménye.

A nagyvállalatok rövid távú, a tevékenységük bővítésére vonatkozó előrejelzését a pesszimizmus jellemzi. Az exportorientált szektor fejlődési lehetőségeit negatívan érinti a külföldi piacok mérséklődő bővülése. Az elmúlt három hónapban a Top-100-as vállalatok 39 százalékánál termelésnövekedés, majdnem minden tizediknél pedig teljesítménycsökkenés következett be. A teljesítményük rövid távú jövőbeni alakulásáról szóló előrejelzés szerint növekedést a vállalkozások 22 százaléka feltételez, 30 százalékuk március végéig csökkenő termeléssel kalkulál.

A magyar nagyvállalatok a termelés alapvető feltételeiben kedvező fordulat bekövetkezésével idén nem számolnak. Megítélésük szerint a szektor fejlődését a gyenge belföldi vásárlóerő, a magas adóterhek és a szakemberhiány akadályozza.

Fél éven belül belföldi piacának növekedését feltételezi a vállalatcsoport egytizede, csökkenését viszont 23 százalékuk. Külpiaci relációban ennél jóval derűlátóbbak a cégek. Több mint egyharmaduk bővülő, 65 százalékuk stabil exportpiacokkal számol.

A multik beruházásokat jeleznek (Oldaltörés)

Összességében kedvező, és a beruházások élénkülésére vonatkozó várakozásokat támasztja alá, hogy a multinacionális cégek csaknem kétharmada egy éven belül új beruházás indítását tervezi. A versenyképes cégcsoport 59 százalékának véleménye szerint a pénzügyi helyzet fél éven belül várhatóan nem változik. Javuló likviditásban 27 százalékuk bízik.

Az exportrendelések állományát a felmérés idején a Top-100-as kör 13 százaléka a szokásosnál magasabbnak értékelte, alacsonyabbnak mindössze 6 százalékuk minősítette.

Ez év első negyedévében a döntően magyar tulajdonú, kevésbé tőkeerős és versenyképes kis- és középvállalatok a növekvő költségek és a gyenge hazai kereslet miatt nem számítanak gazdasági lehetőségeik rövidtávú javulására.

A múlt év utolsó negyedévében 29 százalékuknál termelésnövekedés, 34 százalékuknál viszont csökkenés következett be. Többségük teljesítménye három hónap alatt nem változott.

A jövőre vonatkozó várakozások borúlátóbbak. A cégek 50 százalékban stabil, 37 százalékban bázis alatti teljesítményt jeleznek március végéig. Megítélésük szerint vállalkozásuk működését döntően a hazai vásárlóerő szűkülése, a magas munkáltatói terhek és a túlzott adóelvonás akadályozza.

Fél éven belüli értékesítési lehetőségeit a kkv-k kétharmada mindkét relációban változatlannak ítéli. Belföldön 17 százalékuk, külföldön egynegyedük számít eladásai bővülésével. A képzett munkaerő-utánpótlás elégtelenségére utal, hogy a vállalkozások egyharmada elégedetlen a munkaerőpiaci kínálat összetételével. Az üzleti környezet megítélése is kedvezőtlen, a cégek 46 százaléka szerint a makrogazdasági feltételek negatívan hatnak működésükre.

A kkv-k beruházási hajlandósága nem változott, 37 százalékuk tervez egy éven belül megvalósítandó fejlesztést. Az előrejelzések szerint fél éven belül a cégek 46 százalékának likviditási helyzete nem fog megváltozni. Javulásban 20 százalékuk bizakodik. Cége rendelésállományát a kkv-k döntő hányada – belföldön 54, külföldön 61 százalékuk – a szezonnak megfelelőnek értékeli.