Új városrész lesz a kormányzati negyed helyén
A kormányzati negyed beruházást szünetelteti a kormány, de a tervezés folytatódik - jelentette be Budai Bernadett kormányszóvivő, hozzátéve: a kabinet nem tett le arról a tervéről, hogy a kijelölt területen új városközpont jöjjön létre.
Ahogy Budai Bernadett kormányszóvivő fogalmazott, a kormánykabinet arról döntött, hogy a kormányzati negyed projektet nem le-, hanem megállítja. A szóvivő hozzátette: a kabinet nem tett le arról a tervéről, hogy a kormányzati negyed építésére kijelölt területen új városközpont jöjjön létre.
A döntéssel kapcsolatban elmondta azt is, hogy a kormányzati negyed projektiroda az év végéig tovább működik, elkészíti a beruházás terveit, majd elszámol, ezt pedig a kormány tervei szerint az Állami Számvevőszék ellenőrizné.
A főváros vezetése sajnálja a döntést
A főváros vezetése sajnálja, hogy a kabinet a kormányzati negyed beruházásának megállításáról döntött - mondta Ikvai Szabó Imre Budapest SZDSZ-es főpolgármester-helyettese.
Ikvai-Szabó Imre elmondta: a vegyes funkciójú beépítés jót tett volna a Nyugati pályaudvar környékének; épp a komplexitása miatt támogatta a főváros vezetése a beruházást. A főpolgármester-helyettes úgy fogalmazott: "sokat akart a szarka, s nem bírta a farka".
A szabad demokrata várospolitikus szerint ugyanakkor így lesz idő a projekt átgondolására. Ikvai-Szabó Imre hozzátette: a jelenlegi feltételek mellett nem volt elég pályázó a kormánynegyed megépítésére, miközben ő liberális politikusként a minél nagyobb versenyt támogatja, a mostani döntésnek tehát lehet pozitív hozadéka.
Budai Bernadett kedden délután jelentette be: a kormány megállítja a kormányzati negyed beruházását, a tervezés ugyanakkor folytatódik. A kormányszóvivő úgy fogalmazott: a kabinet a döntés ellenére nem tett le arról a tervéről, hogy a kormányzati negyed építésére kijelölt területen új városközpont jöjjön létre.
A kormányzati negyed projekt irányítói tudomásul veszik a kormánykabinet döntését, amely megállítja az épületegyüttes beruházását, és a megváltozott feladatokat végzik a továbbiakban - mondta Láng Balázs a projekt-team kommunikációs vezetője.
Budai Bernadett kormányszóvivő a keddi tájékoztatón úgy fogalmazott, a kabinet nem tett le arról a tervéről, hogy a kormányzati negyed építésére kijelölt területen új városközpont jöjjön létre. Az MTI más forrásból úgy értesült, hogy a főváros, a terézvárosi önkormányzat, valamint az év végéig tovább működő kormányzati negyed projektiroda közös feladata az, hogy megoldja az épületegyüttesre kijelölt terület revitalizálását. Vagyis beépítik a Ferdinánd híd déli oldala és a Podmaniczky utca közti területet, de hogy mivel, azt kell eldönteni és megtervezni 2008. végéig.
Van még egy fontos eldöntendő kérdés: mi lesz a sorsa a kormányzati negyed felépítésére és 25 éves üzemeltetésre kiírt közbeszerzésnek, amelyre egy ajánlat érkezett. Erről az ajánlati felhívást közzétevő Kincstári Vagyoni Igazgatóság jugutódjának, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek kell dönteni. Kézenfekvőnek tűnik az eredménytelenné nyilvánítás, de éppen múlt héten tett közzé a Közbeszerzési Döntőbizottság egy határozatot, amelyben elmarasztalta a Budapest Airport Zrt.-t, mivel az az eredményhirdetés előtt nyilvánította eredménytelenné a repülőtér guruló utjainak bővítését. Ott az ajánlatkérő tulajdonos- és koncepció váltásra hivatkozott.
A döntőbizottság kifejtette, hogy az ajánlatkérő csak az ajánlattételi határidőig jogosult módosítani, vagy visszavonni a felhívását. Ezt követően a közbeszerzési törvény szűk teret ad a visszavonásra. Erre akkor kerülhet sor, ha a feltételek előre nem láthatóan, elháríthatatlan ok (vis maior) következtében változnak meg annyira, hogy az ajánlatkérő a szerződés megkötésével nem tudná teljesíteni vállalt kötelezettségét (a fizetést).
A Duna House Holding Kft. gyorselemzése máris reagált a megváltozott piaci helyzetre. A kormányzati negyed tervezett helyszínének környékén 20-30 százalékkal szöktek fel a kínálati lakásárak. A kormányszóvivői bejelentés a reális szintre tolja vissza az árakat. Jelenleg a használt lakások négyzetméter ára 280-330 ezer, míg az újaké 360-370 ezer forint a környéken.
A kormányzati negyed - 180 ezer négyzetméter alapterületű épületegyüttes, amely a miniszterelnökséget leszámítva valamennyi központi államigazgatási szervezetnek (minisztériumnak) helyet adott volna - 2009 végére épült volna meg a kormány 2007. május 11-iki határozata szerint a Podmaniczky utca és a Váci út közötti 30 hektáros területen. A beruházás 2007-es jelenértéken számított maximális költsége 142,5 milliárd forint lehetett volna, ebben az összegben benne volt az építés, valamint a 25 éves üzemeltetés és karbantartás költsége is.
A kormányzati elképzelések szerint az új kormányzati negyed működtetése - a meglévő épületekhez mérten jobb infrastruktúrával - évi 8,5 milliárd forintba került volna, a mostani 13 milliárdhoz képest. Ez a 4,5 milliárdos megtakarítás az átköltözéssel azonnal jelentkezett volna. A meglévő kormányzati épület-vagyon jelenlegi becsült értéke 103 milliárd forint.
Augusztusban hirdették ki, hogy Janesch Péter magyar és Kengo Kuma japán építész által vezetett csapat nyerte a budapesti kormányzati negyed tervpályázatát. Második helyen a Finta és Társai Építész Studió Kft., míg a harmadikon az Artonic Design Kft. - Szőkedencsi Géza vezetésével - végzett. A beérkezett 17 pályamunka közül a nem díjazottakat is megvásárolta a Kincstári Vagyoni Igazgatóság: tíz tervet egyenként 1,5 millió, míg kettőt 3 millió forintért.
A nyertes pályamunkát "zöld" épületnek minősítette Sylvester Ádám, a bíráló bizottság társelnöke, amelynek tervezői szembenéztek a jövő kihívásával, és környezettudatos, fenntartható működést választottak. Az épület emellett az átlátható struktúra a modern demokrácia építészeti leképződése - jellemezte a tervet a társelnök.
Maga az épület kevés energiát használt volna, mivel olyan levegő-keringetést alakítottak volna ki benne, amely fűtésre és hűtésre is a talaj hőjét használta volna. Az elhasznált levegőben lévő meleget pedig a friss levegő előmelegítésére használta volna a rendszer.