Árgus szemekkel figyelnék a köztisztviselők vagyonosodását

2 perc

2007.09.27. 09:10

Átírná a köztisztviselőkre és más, jelentősebb állami források felett rendelkező alkalmazottakra vonatkozó vagyonbevallási szabályokat a kormány. A tervek szerint a vagyonosodási vizsgálatoknál ugyan az az eljárás vonatkozna a köztisztviselőkre is, mint amit az APEH másokra is alkalmaz – mondta el a hvg.hu-nak Draskovics Tibor miniszter. A tervezet októberben kerülne a parlament elé.

A tervezett új szabály szerint a köztisztviselőknek egyszer kellene vagyonnyilatkozatot adniuk, ezt követően pedig a vagyonváltozást kellene csak bejelenteniük. Visszaélés gyanúja esetén a munkáltató a jövőben felkérné az érintett köztisztviselőt: az adóhatóságtól kérjen vagyongyarapodási vizsgálatot maga ellen. Ha ezt nem teszi meg, munkaviszonya automatikusan megszűnne – értesült a Népszabadság. A lap szerint ezek az új szabályok vonatkoznának a köztisztviselők mellett az MNB vezetőire, a monetáris tanács tagjaira és állami cégek vezetőire is. A képviselőkre vonatkozó hasonló szabályokat nem érinti a javaslat.

A tervezet a korrupció visszaszorítását szolgálná, a jelenlegi szabályozás egyszerűsítése és hatékonyságának növelése mellett – mondta el a hvg.hu kérdésére Draskovics Tibor tárca nélküli miniszter. Ma mintegy 400 ezer vagyonbevallás központosítottan tárolt és ilyen formában kezelhetetlen, ezért szükséges lenne a rendszer egyszerűsítése – tette hozzá a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős miniszter.

Ezek az új szabályok vonatkoznának a köztisztviselők mellett az MNB vezetőire, a Monetáris Tanács tagjaira és állami cégek vezetőire is. Ezen intézmények vezetőire azonban speciális szabályokat kell kidolgozni, amelynek részletei még csak most körvonalazódnak – jegyezte meg Draskovics Tibor.

A tárcanélküli miniszter szerint fontos, hogy a közigazgatásban a pályázati pénzekről döntők anyagilag tiszták legyenek, hiszen sok ezermilliárd forint sorsáról döntenek. Emellett szintén törekvés, hogy szigorú összeférhetetlenségi szabályok legyenek, amelyek alapján átláthatóvá válnának az esetleges összefonódások és érdekeltségek. A javaslat lényege a nyilvánosság, az ellenőrizhetőség és az ennek nyomán fellépő visszatartó erő lenne – fogalmazott a hvg.hu-nak Draskovics Tibor.

A tárca nélküli miniszter úgy véli, hogy a készülőben lévő szigorú szabályozás nagyban hozzá járulna a közélet tisztaságához. A korrupció persze ennél sokkal szélesebb társadalmi jelenség, és senki nem gondolja, hogy ettől a három törvénytől minden meg fog oldódni – jegyezte meg Draskovics Tibor –, de abban biztos, hogy ez a lépés érdemi segítséget jelentene.

A köztisztviselők és más jelentősebb állami források felett rendelkező alkalmazottak vagyonbevallási szabályaira vonatkozó javaslatot a kormány októberben nyújtaná be egy csomagban a pártfinanszírozási és a pályázati pénzek döntésében közreműködők összeférhetetlenségére vonatkozó törvényjavaslattal együtt.