Súlyos börtönbüntetés a karikatúrák ellen tüntetőknek

1 perc

2007.07.18. 13:51

Összesen 22 évi börtönre ítélt szerdán a londoni felsőbíróság négy muszlim tüntetőt, akik a londoni dán nagykövetség előtt még tavaly februárban rendezett demonstráción a vád szerint terrorcselekményekre buzdító felhívásokat hangoztattak.

A megmozdulás közvetlen előzményeként a dán sajtóban - sok muszlim hívő által sértőnek talált - karikatúrák jelentek meg Mohamed prófétáról, és ez világszerte tiltakozó hullámot indított el. A több száz fős londoni tüntetés különösen erőszakos jelleget öltött: sok részvevő nyíltan vérfürdővel, tömeghalált okozó terrormerényletekkel fenyegetőzött, illetve ilyesmi elkövetésére buzdító transzparenseket emelt magasba. A plakátok között volt olyan, amelyik a 2001. szeptember 11-ei amerikai, és a 2005. július 7-ei londoni öngyilkos merényletek elkövetőit éltette. 

Az egyik visszatérő jelszó úgy szólt, hogy "Nagy-Britannia, imádkozz, jön az újabb 7/7" - utalva az 56 emberéletet kioltó, 2005. júliusi öngyilkos londoni robbantássorozat dátumára. Több transzparensen volt olvasható, hogy "Európa, megfizetsz, eljön a te 9/11-ed is", illetve az, hogy az iszlám megsértőire tömegmészárlás, lefejezés vár. A megmozdulásról készült rendőrségi és sajtófelvételeken egy olyan tiltakozó is feltűnt - éppen egy rendőrségi furgon mellett állva -, akin öngyilkos merénylők által használt, pokolgép elrejtésére kialakított öv volt látható.

A londoni felsőbíróság szerdán a tüntetés négy, néhány nappal később őrizetbe vett részvevője közül háromra hatévi, egyikükre négyévi fegyházbüntetést rótt ki. A hosszabb szabadságvesztéssel sújtott három elítélt ellen gyilkosságra uszítás volt a vád, miután a megmozdulás részvevőit nagy-britanniai pokolgépes merényletek elkövetésére buzdították. Negyedik társukat faji gyűlöletkeltés címén ítélték el.

A londoni rendőrséget több bírálat érte, amiért nem oszlatta fel a demonstrációt, a Scotland Yard illetékese azonban ezt azzal indokolta, hogy rendőrségi beavatkozás esetén zavargások kirobbanásától lehetett tartani.

A hivatalos London annak idején egyértelműen megbélyegezte a Mohamed-karikatúrák közzétételét és azt is, hogy a rajzokat több külföldi lap is átvette. Jack Straw akkori brit külügyminiszter nyilatkozata szerint a brit kormány ugyan tiszteletben tartja a szólásszabadságot, a rajzok közlését azonban "szükségtelen, érzéketlen, tiszteletlen és helytelen" dolognak tartja. Az iszlám világ tiltakozását elindító karikatúrákat a brit sajtó nem vette át.