MDF: hozzák nyilvánosságra a titkos olaj-dossziékat

1 perc

2007.06.24. 10:11

Az MDF követeli, hogy a kormány oldja fel az úgynevezett olaj-ügyek titkosítását -mondta Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum elnöke. A pénteken brutálisan bántalmazott újságíró, Kármán Irén februárban ugyanezt kérte a miniszterelnöktől.

"A Magyar Demokrata Fórum követeli, hogy a kormány haladéktalanul szüntesse meg a nyolcvanöt évre szóló titkosítást, mert a legnagyobb nyilvánosság a legeredményesebb eszköze a maffia-módszerek elleni küzdelemnek" - mondta Dávid Ibolya.

Az MDF egyúttal azt javasolta, hogy a vasárnapi koalíciós egyeztetésen a kormánypártok tárgyaljanak a pénteken brutálisan bántalmazott Kármán Irén újságíró ügyéről, aki az olajszőkítési ügyekben is nyomozott.

A Fidesz azonnali, független, pártatlan és minden részletre kiterjedő vizsgálatot követel Kármán Irén újságíró megverésével kapcsolatban - mondta Szijjártó Péter, a párt szóvivője.

Kármán Irént szombaton életveszélyes sérülésekkel szállították a Szent János Kórházba. Az újságíró vasárnap a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorának nyilatkozva azt mondta: emlékszik arra, hol és hogyan támadták meg. Egy pesterzsébeti videotékából tartott hazafelé, amikor leütötték, majd autóba tuszkolták. Úgy emlékszik, hogy megtalálásáig körülbelül egy órát lehetett megkötözve a rakparton. Az ügyben a Nemzetbiztonsági Hivatal is segíti a rendőrség munkáját - közölte a kormányszóvivő.
 
Kármán Irén autóját tavaly novemberben feltörték és kiloptak belőle egy sporttáskát. A táskában voltak a Szemben a maffiával című könyv alapjául szolgáló peres iratok, valamint az ugyanerről a témáról forgatott film úgynevezett Beta-kazettája. A rendőrség akkor úgy minősítette az esetet, hogy egyszerű autófeltörés történt, a táska ellopása nincs összefüggésben annak tartalmával.

Sándor István, a "Papa" néven ismerté vált nyugállományú rendőrtiszt (ő vezette az olaj- és a leszámolásos ügyek nyomozásának egy részét) az esettel kapcsolatban azt mondta: Kármán Irén az utóbbi időben több olyan nyilatkozatot tett a televízióban és internetes naplójában, amelyeket egyesek "nem néztek jó szemmel". Ezen nyilatkozatokban Kármán Irén az 1990-es évek közepén történteket, az olajszőkítést és az ahhoz kapcsolódó bűnözői köröket emlegette.

Az újságíró idén februárban nyílt levélben kérte Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt az olaj-dossziék titkosításának feloldására.