Irán: szabadon engedik a brit katonákat
Mahmúd Ahmadinezsád iráni államfő szerdai sajtóértekezletén bejelentette, hogy megkegyelmezett a fogva tartott 15 brit haditengerésznek és tengerészgyalogosnak, s szabadon bocsátja őket.
Mahmúd Ahmadinezsád iráni államfő szerdai sajtóértekezletén bejelentette, hogy megkegyelmezett a fogva tartott 15 brit haditengerésznek és tengerészgyalogosnak, s szabadon bocsátja őket.
Közel kétszáz feldühödött iráni diák gyűlt össze vasárnap a teheráni brit nagykövetségnél és köveket, petárdákat hajigálva tiltakoznak az ellen, hogy brit katonák megsértették az iráni felségvizeket.
Irán teokrata vezetésének jogelődje a síita muszlim állam fennállása alatt többször is kezelt úgy nyugati vonatkozású túsz-és fogolyügyeket, hogy nemcsak jól, de megerősödve evickélt ki belőlük. Valószínű, hogy Teherán megint úgy érzi, bevállalhatja tizenöt brit katona fogva tartásának kockázatát. A nukleáris ambíciói miatt diplomáciai páriává vált ország – ha kenyértörést tán nem is akar – demonstrálni kívánja az euroatlanti blokknak: csöppet sem fél a nemzetközi szokásjogot felülíró, sőt kiiktató eszközök bevetésétől.
Hivatalos jegyzéket adott át az iráni kormány Nagy-Britannia teheráni nagykövetségének az Iránban fogva tartott tizenöt brit tengerész katonáról - közölte pénteken Londonban a brit külügyminisztérium, de a diplomáciai irat tartalmát nem fedte föl.
Miért felejtették el és hogyan találták meg az ötezer éves civilizációt, ami mára kikopott a magyar történelemkönyvekből? Ennek eredtünk nyomába a Szépművészeti Múzeum kivételes Mezopotámia-kiállítása kapcsán Niederreiter Zoltán assziriológus kurátorral.
A Der Standardban nyilatkozó Nobel-díjas közgazdász többek közt az amerikai-kínai viszonyról, Kína gazdasági-technológiai-politikai pozíciójáról és a globális konfliktusok lehetőségéről beszél.
A karbonvám bevezetésével szorítja rá az EU a vállalatokat a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére. Az új rendszer elindítása egyelőre lassan halad, a magyarországi cégek még csak ismerkednek vele.