Cigányoztak a rendőrségi közleményben

1 perc

2007.03.23. 12:39

Az Újpesti Napló legutóbbi számában, a bűnügyi rovatban közzétették egy ismeretlen tettes vélt roma származását, annak ellenére, hogy ezt a törvény tiltja. A kerületi rendőrkapitány és az újság főszerkesztője is bocsánatot kért.

A rendőrség egy ismeretlen tettes ellen kezdeményezett eljárást, akinek a személyleírását az alábbi módon adta meg: „20-30 év körüli, kb. 170 cm magas, erős testalkatú, fekete hajú, roma származású.” Ezt az Újpesti Napló legutóbbi számában is így közölte, annak ellenére, hogy a származásra való utalás jogszabálysértő. Az Újpesti Napló főszerkesztője azt mondta: bár ismeri a törvényi rendelkezést, de a bűnügyi rovatban megjelent írásokat a IV. kerületi rendőrkapitányságról küldik és szó szerint közlik le, a rendőrségi szaknyelvet használva és csak a küllemi alakon változtatnak.

Szálinger Balázs elismerte, hogy hibáztak és elnézést kért.  Az újpesti rendőrkapitányság vezetője azzal magyarázta a történteket, hogy átvették a sajtóközleményben azt, ahogy a sértett fogalmazott.  Arra a felvetésre, hogy szabályosan már a feljelentési jegyzőkönyve sem kerülhetne be egy ilyen kitétel Práger Ferenc úgy válaszolt: kötelességük szó szerint felvenni a sértettek által elmondottakat a jegyzőkönyvbe. Az ezredes szintén elnézést kért és azt ígérte: a jövőben jobban odafigyelnek az ilyen érzékeny adatokra.   

A Roma Sajtóközpont néhány évvel ezelőtt is több olyan körözési felhívást talált a rendőrség honlapján, amelyekben kitértek a keresett személyek vélt roma származására, holott a kisebbségi és az adatvédelmi biztos közös állásfoglalása már 1997-ben törvénysértőnek minősítette ezt a gyakorlatot.  Több napilapban is jelentek meg például olyan bűnügyi tudósítások, amelyekben – bár az eseteknek nem volt közük az érintettek vélt származásához– szintén romaként jelölték meg a cikkek szereplőit.

1996-ban egy belső utasításában az országos rendőrfőkapitány is azt hangsúlyozza, hogy "normasértő az, ha a rendőrség (...) a körözésnél vagy egyéb esetekben alkalmazott személyleírásnál népcsoportra, nemzetiségre vagy etnikumra utaló megjelölést használ", ennek ellenére az ORFK honlapján még 2003-ban is hetekig voltak láthatóak ilyen jellegű közlemények.