Cadillac BLS - Amerikai szépség, akcentussal

7 perc

2007.02.16. 14:50

A teszt utolsó pillanatáig nem tudtam eldönteni, hogy csalódjak a legkisebb Cadillacben, vagy csodáljam. Szépsége megfogott, felszereltsége boldogított, ám a műszaki tartalma nem győzött meg.

Galéria egy kattintásra
© Stiller Ákos
Csodabogár a BLS. Igazi európai autó, amerikás akcentussal, egyedülálló formatervvel, óvilági méretekkel és dízelmotorral. Amerikában tervezték, Svédországban rakták össze, német a padlólemeze, hollandok forgalmazzák, olasz a motorja. A globalizáció mesterpéldája a GM-konszern legfiatalabb terméke. Persze ezzel nem is lenne gond. A baj csak az, hogy a Cadillac BLS-t a társaság Európában az Opel és a Saab fölé pozícionálta, ehhez mérték a felszereltséget, a kényelmet és az árat. Az autó minősége és menettulajdonságai alapján úgy vélem, hogy tévedtek. A BLS nem hogy a kompakt prémium szegmens német és japán szereplőivel nem képes versenyre kelni (ár/érték arányban), de a konszernen belül is lemarad egy csúcsfelszereltségű Opel Vectrával, vagy egy Saab 9-3-assal szemben. Ezt támasztják alá az európai értékesítési adatok, míg az utóbbi típusokból százezreket adnak el, addig a BLS-ből csak ezreket.

© Stiller Ákos
Védekezésképpen elmondhatjuk a Cadillacről, hogy alig két éve szálltak partra Európában, egy teljesen új terméket dobtak a piacra, mindent megtettek, hogy az amerikai autókkal kapcsolatos előítéleteinket eloszlassák és valóban egy szép autót terveztek. A Cadillac név szerintem továbbra is jól hangzik Európában, a BLS-sel sem lenne semmi gond, ha kicsit lejjebb vennék az árat és a besorolást. A Mercedes-Benz, a BMW, az Audi és a Lexus mellett nehezen rúghat labdába. Kár érte. Kicsit megdobná a hazai utcaképet.

Nem tetszett

Magyar utakon rosszul viselkedő futóműve
Magas ára
Pontatlan kormányzás
Erőtlen dízelmotor

Szebb szedán nincs ma a piacon. A legömbölyített formák világában az éles élek, a megtörő ívek, a szögletes, befejezetlen törések összetéveszthetetlenné és megkérülhetetetlenné teszik a kis Caddyt. A tervezők nagyon egyedi, modern autót alkottak, a Cadillac tradícióból a robusztus formákat átmentették, költészetbe foglalták és az európai ízlésre formálták.

 

© Stiller Ákos
A kormány nagyon laza, azaz nem illik az autó méretéhez és a keményre hangolt futóműhöz. Maga a kormány kialakítása és a fogása sem tetszett. Az autó belső tere rendezett, áttekinthető, egyszerű, ergonomikus. A gombok, tekerők ízlésesek, tapintásuk kellemes. A szellőző rostélyokon kívül csontra megegyezik a Saab 9-3-éval. A műszerfal sötétben is elegáns, visszafogott, egyszerű. Legszebb éke a klasszikus analóg óra, amelynek egyetlen gombjához nem ajánlatos nyúlni (aki a kocsiba beült, mindenki megtette), mert ez az állítója, és minden nyomásra ugrik előre egy percet. A bajuszkapcsolók rossz minőségű anyagból készültek, a kézifékkar borítása csúszós, ráadásul könnyen beszorulhat alá az ujjunk.

Az illesztések és az idomok egy-egy helyen már kiengedték a gőzt, zörgés, nyikorgás bizonyos helyzetekben hallható a műszerfalból, de ezt a nemzetközi tesztelések és a megtett 17 ezer kilométer számlájára is írhatjuk. A felütős futóműre is mondhatjuk, hogy a túl kemény oldalfalú 225/45-ös téligumik teszik, ám az autó menetkomfortjára akkor sem tetszett. Kanyarban imbolyog, nagy sebességnél szűk úton bizonytalan az úttartása. Autópályán ennek ellenére kiváló utazóautó. Hangtalanul suhan. Érezhető, hogy nem a magyar utak jártak a tervező fejében, amikor a BLS futóművét hangolták.


[[ Oldaltörés: Dízel, kézi váltós, kézifékes (Oldaltörés) ]]



Galéria egy kattintásra
© Stiller Ákos
Nem győzött meg prémiumjellegéről az autó motorja sem. Ugyanez az erőforrás gyönyörűséggel töltött el az Alfában. A BLS-ben a 150 ló szélnek eresztett csordának tűnt, nem volt benne tűz, lendület és vadság. Lehet, hogy a részecskeszűrő fogta vissza erejét? Alapjáraton hangos, ám hangját csak ekkor lehet hallani. A zajszigetelés tökéletes. Kényelmesen lehet vele haladni, ez tény, de a külseje izgalmasabb menetet jósol. A hatsebességes váltó pontosan és könnyen kapcsol, ám túl sokat van szolgálatban. Négyest és ötöst városban alig használhatunk. A hatodik fokozat azonban jól jön a pályán.

Tetszett

Dizájn
Alacsony fogyasztás
Gazdag felszereltsége

A BLS valószínűleg az egyetlen Cadillac a világon, amelynek a fedélzeti számítógépe 100 kilométer megtétele után is azt írja ki: 1001 kilométert lehet megtenni az üres tankig. Az átlagos teljesítményű, 320 Nm-es nyomatékú dízelmocival az autó meglepően barátságosan fogyaszt, a közel hatszáz kilométeres tesztúton beérte 7,2 liter gázolajjal 100 kilométerenként, miközben a széndioxid-kibocsátása is alacsony.

© Stiller Ákos
Felszereltsége messzemenőkig kielégítő, most ráadásul akcióban kilencszázezernyi extrát kétszázezer forintért kaphatunk bele, ha az Elegance felszereltség fölött az Executive csomagot választjuk. Az autó 8,5-es indulóára így lesz 10 és fél. Millió forint. Mit is kapunk ezért a rengeteg pénzért? Alapfelszereltség: ABS, kipörgésgátló, menetstabilizáló (kikapcsolható), hat légzsák, kétzónás automatikus klíma, tempomat, ostorcsapás-sérüléseket megelőző aktív fejtámla, kormányról vezérelhető hangrendszer, vörös diófa berakás, esőérzékelős ablaktörlők, 17 hüvelykes könnyűfém kerekek, stb. Extrák: Exclusive csomag (3 vezetőre tárolható memóriás első bőrülések, ülésfűtés – 0 Ft), Visibility csomag (fényérzékeny, automatikusan elsötétedő belső és külső visszapillantó tükrök, tolató radar – 205 ezer Ft), bi-xenon fényszórók (205 ezer Ft), mp3-at is lejátszó Bose 9-hangszórós audiorendszer hatlemezes CD-váltóval (0 Ft), univerzális Bluetooth-kompatibilis mobiltelefon adapter (162 ezer Ft), metálfény (205 ezer Ft).

© Stiller Ákos
A biztonsági övek bekapcsolására rendületlenül figyelmeztet a rendszer, az ülésfűtést sem lehet véletlenül bekapcsolva hagyni, mert csak a fűtéskapcsoló elfordításával lehet aktivizálni. Bluetooth-on keresztül az első társítás után automatikusan kapcsolódik telefonunk a járművel, a telefonálás biztonságos, bár az utóbbi időben pl. Nagy-Britanniában, Németországban már ezt is büntetik.

Praktikumban is jól szerepel az autó, van négy pohártartónk, az ajtózsebek nem túl nagyok, a kesztyűtartó átlagos. A csomagtartó méretével megelégedhetünk, a szedán kialakításnak köszönhetően a bejárata szűk. A csomagtérfedél karos zsanérkai a Loganból ismerősek. Az autó látványa vonzza a tekinteteteket, mindenki megfordul utána, igaz volt olyan haver, aki így dicsérte: eszméletlenül jól néz ki ez a Lincoln. Hát igen, a márka ismertségén van még mit dolgozni. Ehhez pedig tömeges eladások kellenek.




B. Cs.



 


Cadillac BLS 1,9D
MOTOR
Hengerűrtartalom (cm3) 1910
Környezetvédelmi besorolás EURO 4
Max. teljesítmény lóerő150 lóerő 4000-es fordulaton
Max. nyomaték: Nm 320 Nm 2000-es fordulaton 
MÉRETEK
Tengelytáv (mm) 2675
Hosszúság/szélesség/magasság (mm) 4680/1752/1471
Csomagtér425 liter
Saját tömeg (kg) 1510
MENETTELJESÍTMÉNYEK
Végsebesség (km/h) 210
Gyorsulás 0-100 km/h (mp)9,8
FOGYASZTÁS (l/100 km)
Városi 9,9
Országúti 5,6
Vegyes7,2
Tesztfogyasztás7,2
CO2 kibocsátás (g/Km) 164
ÁRA A tesztelt autó ára 10,425 millió Ft.