Gigaprofit a Molnál: netto 331,4 milliárdos nyereséget jelntettek
A Mol-csoport 331,4 milliárd forint nettó nyereséget ért el 2006-ban, ami 35 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi 244,9 milliárd forintnál – tette közzé a társaság a nem auditált, nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) szerint készített konszolidált jelentésében hétfőn.
A Mol algyői üzemében. Tekernek, ahogy tudnak © Túry Gergely |
A Mol-csoport összes bevétele 2006-ban 18 százalékkal 2890,7 milliárd forintra emelkedett, az üzleti tevékenység eredménye 31 százalékkal 397,4 milliárd forintra nőtt. Az üzleti profit a megszűnő tevékenységek eredményével módosítva 9 százalékkal emelkedett.
A gyorsjelentésben Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató az éves eredményt kiemelkedőnek nevezi, miután a gáztranzakció nyeresége nélkül is 2,2 milliárd dolláros EBITDA-val (kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredmény) és 25,7 százalékos adózás utáni ROACE-val (befektetett tőkére vetített nyereség) zárták az évet.
„Az erős mérleg lehetővé teszi az akvizíciós lehetőségek megragadását” – hangsúlyozza az elnök-vezérigazgató, utalva arra, hogy a Mol a negyedik negyedévben Oroszországban 100 százalékos tulajdonosa lett a BaiTex társaságnak, amely 67 millió hordóval növelte a bizonyított és várható olajkészleteket. Hernádi Zsolt szerint speciális IOR technikákat alkalmazva a jövőben jelentősen növelni tudják majd a mező kitermelési szintjét.
A kutatás-termelés üzleti eredménye 2006-ban 18 milliárd forinttal 123,4 milliárd forintra növekedett, a napi átlagos szénhidrogén termelés 2 százalékos emelkedésének, a magasabb kőolajáraknak és a forinttal szemben erősebb dollárnak köszönhetően.
A feldolgozás és kereskedelem szegmens üzleti eredménye 171,5 milliárd forintot tett ki, ami 3 százalékkal alacsonyabb a 2005. évinél, míg az újrabeszerzési árakkal számított tiszta eredmény 12 százalékkal 164,8 milliárd forintra nőtt. A magasabb értékesített mennyiségek, az erősödő dollár és a hatékonyságjavulás ellensúlyozták a 2006 évi kisebb „crack spread”-eket, azaz a finomítói és értékesítési árréseket.
A gyorsjelentés szerint a petrolkémia szegmens üzleti eredménye 21 százalékkal 23,2 milliárd forintra nőtt 2006-ban. A korábbi években történt befektetések és a hatékonyságjavulás ugyanis lehetővé tették a nagyobb petrolkémiai árrés kihasználását.
A földgáz szállítás üzleti eredménye 2 milliárd forinttal 29,3 milliárd forintra nőtt 2006-ban, főként a magasabb szállítási díjak és a teljesítmény túllépési díj révén.
A pénzügyi műveletek vesztesége 2006-ban 37,7 milliárd forint volt, ami 21 milliárd forint nettó árfolyamveszteséget és az átváltható értékpapírok átváltási opciójának átértékelésén keletkezett 14,1 milliárd forint veszteséget tartalmaz.
A gyorsjelentés szerint a beruházások és befektetések értéke 2006-ban 186,5 milliárd forint tett ki. A Mol nettó betétje az év végén 187,8 milliárd forint volt, ami a nettó adósság és az összes saját tőke összegéhez viszonyítva 17,3 százalékot tett ki.
A Mol saját tőkéje 2006 december végén 1272,5 milliárd forint volt, 21 százalékkal több mint egy évvel korábban. A jegyzett tőke 11 százalékkal 83,467 milliárd forintra csökkent.
A Mol részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde „A” kategóriájában kereskednek, a papír pénteken 20300 forinton zárt. Az elmúlt 52 hétben a részvényre 17700 forint és 26665 forint között születtek üzletek.
A Mol számára az idei év nagy kihívása az akvizíciók lesznek, amire alapot ad az, hogy a cégcsoportnak 2006 végén 399 milliárd forintot meghaladó készpénze volt – mondta Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója. A 2005-ben elfogadott 2010-ig szóló stratégia azzal számol, hogy a termelést megháromszorozzák, a feldolgozó kapacitásokat pedig duplájára növelik.
Oroszországban a tavaly megszerzett oroszországi BaiTex kőolajkitermelését tovább bővíti és háromszorosára növeli a Mol. Az olajtársaság 2008-2009-ben a jelenlegi napi 1800 hordóval szemben 3900 hordós kitermeléssel számol. A termelés növelésének költsége a következő három évben eléri a 200-250 millió dollárt.
A tervezett akvizíciók között a horvátországi INA többségének megszerzése és a szerbiai NIS privatizációjában való részvétel szerepel. Az INA privatizációjának időpontját az idei horvátországi választások befolyásolhatják – vélekedik Mosonyi György. A NIS magánosításában pedig az első lépések még ebben a negyedévben várhatók. A pakisztáni Pakistan Petroleum Limited (PPL) privatizációjának időpontja még kérdéses – tette hozzá.
A gázvezeték- és földgáztároló építésére a Gazprommal tervezett együttműködésről szólva Mosonyi elmondta: a 10 milliárd köbméter kapacitású földgáztároló és a meglévő gázvezetékeket elkerülő gázvezeték megvalósíthatósági tanulmánya készül, és várhatóan az idén júniusban már látható lesz, hogy érdemes-e, gazdaságos-e a projekt megvalósítása.
A stratégiai gáztároló projekttel kapcsolatban a vezérigazgató közölte, hogy a tranzakció zárása januárban megtörtént, és a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) Stratégiai Földgáztároló Zrt.-t, amelyben a Mol 62 százalékban tulajdonos, az idei évtől bevonják a konszolidációs körbe. Ezért az algyői mezőn lévő Szőreg-1 telep eladási ára nem jelentkezik az eredményben.
Azzal kapcsolatban, hogy a kormányzatnak készült szakértői jelentés megkérdőjelezi a stratégiai földgáztároló szükségességét, Mosonyi György közölte, hogy szerinte a tároló szükséges. Műszaki-technikai okokból is forgatni kell a készletet és a stratégiai tároló készleteivel minden bizonnyal kereskedelmi tevékenységet is folytatnak majd – mondta.