Akár 25 millió mikro- és kisvállalkozások munkahelyi képzésére

1 perc

2007.02.02. 13:20

Február 1-én megjelent a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) első pályázati felhívása, mely munkahelyi képzéseket támogat mikro- és kisvállalkozások számára.

Az idei évben rendelkezésre álló 1,057 milliárd forint keret az EU Pályázati Központ szerint várhatóan a pályázati felhívásban szereplő benyújtási határidőnél (2007. december 31.) korábban kimerül. A támogatási keretnek kizárólag 30 százaléka fordítható a közép-magyarországi régióban székhellyel rendelkező vállalkozások oktatási projektjeinek támogatására. Ez a keret rendkívül alacsony, hiszen az összes társas vállalkozás több mint 40 százaléka működik a fővárosban.

Nem nyújthat be támogatási igényt az a vállalkozás, aki a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (HEFOP) 3.4. intézkedés keretében támogatásban részesült, és a pályázat benyújtásakor le nem zárt projekttel rendelkezik. A pályázati kiírás keretében a következő képzéstípusok támogathatóak: a vállalkozás működésével kapcsolatos képzés, idegen nyelvi képzés, informatikai képzés, munka- és egészségvédelem, valamint vezetőképzés.  A pályázati kiírás keretein belül kizárólag akkreditált intézmény által nyújtott képzés vehető igénybe. Az igénybe vett képzés pedig kizárólag OKJ-s vagy akkreditált képzés lehet.

E két kritérium meghatározása miatt biztosan lassabban fogják a vállalkozások lekötni a forrásokat, mivel jellemzően nem akkreditált intézmények oktatásai iránt érdeklődtek az elmúlt években sem a vállalkozások.

A pályázatban elszámolható költségek:

• a képzés költsége (beleértve a képzéshez szükséges tankönyvek, jegyzetek díja, vizsgadíjak, a bizonyítvány kiállításának a díja),
• a szállás és ellátás költsége,
• az utazás költsége.
A támogatás csekély összegű támogatásnak minősül. Az egyes képzéscsoportokhoz kapcsolódóan minimum óraszámokat határozott meg a kiíró.

A képzéseken az idei évben is kizárólag a pályázatot benyújtani jogosult vállalkozás azon munkavállalói jogosultak részt venni, akiket a pályázó a pályázat benyújtásának időpontjában határozatlan idejű munkaviszonyról szóló szerződéssel foglalkoztat.

A támogatás mértéke 75-90 százalék, az elnyerhető támogatás mértéke 1-25 millió forintig terjed. A projekt megvalósítására a nyertes pályázóknak 3-18 hónap áll rendelkezésükre.