Munkád megkeseríti életedet? Lépj időben!

2 perc

2007.01.19. 12:15

Bármennyire igyekszel és fogadat összeszorítva hajtasz, úgy érzed, hogy munkád leszívja energiádat, lassan belefásulsz a mindennapi robotba? Ne hagyd, hogy felőröljön a munkahelyi idegeskedés, inkább derítsd ki, hogyan teremthetsz nyugodt, kellemes légkört magad körül, amelyben termékenyen alkothatsz! Ötletek.

Szakíts időt a pihenésre!
© sxc.hu
Számtalan oka lehet annak, ha úgy érzed, egyetlen percig sem bírod tovább munkahelyeden. Túl nagy a rohanás, reggeltől estig hajtod magad, fizetésed nem áll egyenes arányban az elvégzett munka mennyiségével, netán inog alattad a szék, bizonytalan ideig dolgozhatsz a cégnél? Mielőtt teljesen eluralkodna rajtad a pánik, a felmondáson gondolkodnál vagy lemondóan legyintenél és beletörődnél, hogy még hosszú évekig végezheted örömtelen munkádat, gondolkozz! Keresd meg elégedetlenséged forrását, és változtass rajta!

A stressz nemcsak munkahelyi hatékonyságodat befolyásolja hátrányosan, kedélyállapotodra is rányomja bélyegét, ez pedig egészségi állapotod romlásához vezethet. Ha úgy érzed, munkád nem ér annyit, hogy egy életre megnyomorítson, lépj ki a vállalattól, és keress másik állást! Nem ennyire drasztikus a helyzet? Javíts munkahelyi körülményeiden!

Beszélj róla!

Egy feszültségoldó, őszinte beszélgetés főnököddel átsegíthet a krízisen! Négyszemközt mondd el neki, hogy mi nyomaszt, és kérj tőle tanácsot! Ez viszont csak akkor működik, ha jó kapcsolatot alakítottál ki feletteseddel, amelybe még a „lelkizés” is belefér. Ellenkező esetben egyszerűen tudasd főnököddel, hogy nem érzed jól magad jelenlegi munkakörödben, és kérdezd meg tőle, hogyan változtathatnál ezen. Amennyiben felettesed nem kapható egy őszinte beszélgetésre, keresd fel legrokonszenvesebb kollégádat, és vitassátok meg helyzetedet. Egy barát tanácsa sokat nyomhat a latban, érdemes az ő szemszögéből is megvizsgálnod problémádat.

Nézz magadba!

Vizsgáld meg, hogy rossz közérzetednek van-e köze emberi kapcsolataidhoz vagy azok hiányához. Hogyan viszonyulsz kollégáidhoz, vannak-e az irodában jó barátaid, akikre a bajban is számíthatsz vagy minden sarokból irigyeid lesnek rád? Értékeld át saját viselkedésedet, és törekedj rá, hogy  munkatársaiddal közvetlen, barátságos légy, hiszen oldott légkörben a munka is könnyebben megy.

Mozogj! Lazíts!

Rövid kávészünetekkel, párperces sétával élénkítheted testedet, lelkedet. Ha úgy érzed, hogy nem tudsz feladataidra koncentrálni, kelj fel íróasztalodtól és lazíts! A helyben végzett testmozgás – fejkörzés, nyakmasszírozás – is segíthet, ám az a legjobb, ha munka után sporttal vagy jógával vezeted le a felgyülemlett feszültséget. Egy esti lazító masszázs, és egy kiadós alvás is sokat segíthet.

Ne dolgozz többet a kelleténél!

Lejárt a munkaidőd? Ha sürgős elintéznivalóid vannak, amelyek nem várhatnak másnapig, minél előbb ess túl az ügyintézésen, és hagyd magad mögött az irodai gondokat. Ne túlórázz pusztán azért, mert így jó pontokat szerezhetsz főnöködnél! Ha van munkád, maradj benn tovább, ellenkező esetben kapcsold le asztali lámpádat, és koncentrálj a pihenésre! Évek óta nem voltál szabadságon? Vegyél ki egy-egy szabadnapot, amikor tudatosan száműzöd agyadból az irodai problémákat, feladatokat, így munkahelyi teljesítményedet is fokozhatod.

Táplálkozz megfelelően!

Hogy testi-lelki állapotod ne lássa kárát az irodai hajszának, ügyelj arra, hogy pótold az elégetett kalóriákat. Feladataidba merülve se feledkezz meg az evésről, és a folyadékutánpótlásról! Fogyassz sok gyümölcsöt, és mellőzd a több liter kávét, helyette - ha teheted - igyál tejeskávét, teát vagy ásványvizet. Egy-egy étkezés alkalmával soha ne tömd magad degeszre, mert nehezebben tudsz a munkádra koncentrálni, és hamar elálmosodsz, ha tele van a hasad.