Többet fizetnek a biztosítók a tűzoltóknak jövőre

1 perc

2006.11.08. 07:13

Másfélszeresére emelkedik jövőre az az összeg, amelyet a biztosítók a tűzoltóságnak utalnak át, a tűzvédelmi törvény módosítása miatt. Az idén ez az összeg 3,5 milliárd forintot tesz ki.

A tűzvédelmi törvény napirenden lévő módosítása érinti azt a szabályt, amely szerint a biztosítóknak hozzájárulást kell fizetniük a tűzoltóságnak. A fizetség indoka ugyanaz, mint a központi gépjármű nyilvántartás működtetésért, vagy a tb-nek a balesetek sérültjeinek az ellátásáért fizetés esetében.

A jelenlegi szabály az autó és a különböző vagyonbiztosítások díjbevétele után 1 százalék befizetést ír elő (ezeknél kerül sor kár esetén a tűzoltók közreműködésére). Az 1996. évi a tűzvédelmi törvény megszületése óta élő szabályt a mostani módosításkor azért nyitotta meg az előterjesztő önkormányzati és területfejlesztési miniszter, mert időközben a Belügyminisztérium neve megváltozott. A szóban forgó 1 százalékot ugyanis a hivatásos és önkéntes tűzoltók, valamint az illetékes miniszter által alapított oktatási intézmény tűzoltó célú szakképzéséhez szükséges eszközök fejlesztésére, felújítására lehet fordítani.

A másik cél pedig az volt, hogy ne csak a magyarországi székhelyű, hanem a határon átnyúló szolgáltatás keretében, máshol bejegyzett, de itt is tevékenykedő biztosítóknak is kelljen fizetniük az 1 százalékot.

Forgács Zoltán, a MABISZ ügyvezetője elmondta, hogy idén a biztosítók 3,5 milliárd forintot fizetnek ebbe a kasszába. Ugyanakkor, fellapozva az idei költségvetést, kiderül: a katasztrófavédelem (amely alá a tűzoltók is tartoznak) összesen 2,69 milliárd forintot költhet beruházásra.

A parlamenti tárgyalás során Gy. Német Erzsébet 5 százalékos, míg Jauernik István 1,5 százalékos taksát javasolt az 1 százalék helyett (az eredeti módosítás az 1 százalékot békén hagyta). A hétfői szavazáson ez utóbbit fogadták el a képviselők. Vagyis jövőre másfélszeresére emelkedik a biztosítók befizetése, ami – ha tekintetbe vesszük a díjbevétel növekedését – elérheti akár a 6 milliárd forintot is. Ezzel szemben a jövő évi költségvetési javaslat mindössze 3,6 milliárd ilyen bevételre számít. A katasztrófavédelem beruházási kiadása pedig 2,7 milliárd forint lehet. Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter által alapított tűzoltó iskolák eszközfejlesztése nem szerepel külön a költségvetési törvény tervezetében.