Meddig lehet kibújni a dupla járulék alól?

1 perc

2006.10.09. 10:37

A vállalkozók október 12-ig jelenthetik be, hogy nem kívánnak dupla járulékot fizetni alkalmazottaik bére, illetve vállalkozói kivétjük után, mert az nem éri el a 125 ezer forintot. Ha a vállalkozók a bejelentést nem teszik meg, kötelesek legalább a minimálbér kétszerese után fizetni a járulékokat.

Szeptember elsejétől automatikusan legalább 125 ezer (illetve jövőre 131 ezer) forintos összeg után kell fizetni a bérjárulékokat. Kivételt képeznek azok a munkabérek, illetve vállalkozói kivétek, amelyek nem érik el a fenti összeget, ám ezt be kell jelenteni az adóhatóságnak. A bejelentés lehetőségével társas, egyéni, s korábbi hírekkel ellentétben az egyszerűsített vállalkozói adó (EVA) alá tartozó vállalkozók is élhetnek.

A vállalkozók jelentős részét elgondolkodtatta az adóhatóság azon ígérete, miszerint a 125 ezer forint alatti bérekről, illetve vállalkozói kivétről bejelentést tevőket fokozottan ellenőrzik majd. Döntésüket már nem sokáig halogathatják, a határidő ugyanis e hó tizenkettedike.

Változatlan járulékalap esetén is többet fizetnek az egyéni vállalkozók kivétjük után az eddigieknél (illetve csökken a munkavállalók nettó bére is), hiszen a biztosított által fizetendő egészségbiztosítási járulék az eddigi négyről hat százalékra nőtt szeptember elsejétől.

Ez a változás azonban eltörpül azon kötelezettség növekedés mellett, amelyet a járulékalap duplájára emelkedése jelent. Foglalkoztatóknál a különbség (ha az eddigi járulékalap a minimálbér volt) meghaladja a húszezer, egyéni vállalkozóknál a huszonhétezer forintot. A jogszabály lehetőséget ad ugyanakkor arra, hogy a bejelentés lehetőségével nem élő munkáltató továbbra is minimálbéren foglalkoztassa alkalmazottjait, ám annak duplája után fizesse a járulékokat. Így előállhat az a helyzet, hogy a lebetegedett munkavállaló a fizetésénél nagyobb összegű táppénzt kap.

A bejelentés teljesíthető elektronikus bevallással, vagy a bejelentőlap adóhatósághoz történő benyújtásával.

Kis Miklós
www.munka.org