Londoni elemzők: pozitív piaci üzenet Gyurcsány megerősítése

2 perc

2006.10.06. 15:04

Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint egyértelműen pozitív piaci hatása lesz annak, hogy az Országgyűlés bizalmat szavazott pénteken Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek, nem múltak el azonban a kockázatai annak, hogy felhígul a meghirdetett egyensúlyi program.

Dwyfor Evans, a Bank of America (BoA) londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke a parlamenti szavazás után az MTI-nek azt mondta: a piaci fogadtatást jelzi, hogy a szavazás eredményének ismertetése után a londoni bankközi piacon azonnal egy forintot erősödött a forint euróárfolyama, 272,50-re.

„Azt hittük, hogy a miniszterelnök győzelmét a piac már beárazta ... úgy tűnik, alábecsültük, hogy a piac milyen pozitív tényezőnek tartja ezt az egész takarékossági csomag szempontjából", mondta a BoA vezető londoni elemzője.

Ha Gyurcsány elvesztette volna a bizalmi szavazást – nem mintha ez reális lehetőségként felmerült volna – „az egész takarékossági program elszállt volna”, fogalmazott Evans.

Azzal, hogy megnyerte a szavazást, és az elmúlt hetekben elhangzott nyilatkozatok nyomán is, a piac „kezdi elhinni”, hogy ez a kormány most már megpróbál hozzákezdeni a költségvetési deficitprobléma kezeléséhez, tette hozzá a Bank of America londoni alelnöke.

Evans szerint azonban ha ezek után ismét "elcsúszik" a költségvetés, az forint- és kötvénypiaci eladási hullámot okozna. "Ha viszont végigviszik a programot, felfelé mutató meglepetés érvényesülhet a forint euróárfolyamában", fogalmazott a BoA vezető szakértője.

A Merrill Lynch befektetési csoport londoni részlege ugyanakkor borúlátóbb előrejelzést adott. A cég kommentárja szerint mivel az adó- és hatóságiár-emelések zöme már szeptembertől érvényesül, a fogyasztói bizalomnak és az MSZP támogatottságának további esésével kell számolni. A szocialisták népszerűségvesztésének fő oka a takarékossági csomag, és csak sokkal kisebb részben Gyurcsány Ferenc "ellentmondásos" beszéde, és "általában objektívnek tartott, prominens politikai tekintélyek is" olyan aggodalmaknak adtak hangot, hogy közbizalom hiányában a kormány nem fogja tudni végigvinni a megtakarítási intézkedéseket, áll a Merrill Lynch pénteki londoni kommentárjában.

Az elemzés szerint a „drámai mértékben csökkent közbizalom” eredménye az lehet, hogy felvizezik a költségvetési csomagot, különösen annak kiadási oldali összetevőjét. A Merrill Lynch szerint jó térségbeli összehasonlítási lehetőséget kínál „a híres és ambiciózus” lengyel Hausner-terv 2003-2004-ből, amelyet – jóllehet névadójának, az akkori liberális miniszterelnök-helyettesnek az elkötelezettsége megkérdőjelezhetetlen volt – csak részben hagytak jóvá, és aztán teljesen vissza is fordították, ahogy csökkent a kormány támogatottsága.

A ház szerint jóllehet a piacok valószínűleg „rövid távon megkönnyebbülnek”, a jelenlegi környezetben jelentős a kockázata annak, hogy a jövő évi magyarországi költségvetési kiigazítás nem megy túl a bevételi oldali intézkedéseken, amelyek – tekintve a gazdasági növekedés várhatóan meredek lassulását – a GDP-érték hozzávetőleg 2 százalékával egyenértékű kiigazítást eredményezhetnek.

Ennek révén Magyarországra a nagy ikerdeficit problémája után „a csak valamivel kisebb ikerdeficit és a gazdasági stagnálás kombinációja” válhat jellemzővé, vélekedtek pénteken a Merrill Lynch londoni elemzői.