Kovács László az EU vámpolitikájáról
Az EU vámpolitikájának legfőbb feladata a törvényes kereskedelem könnyítése, illetve a közösség védelme a hamis áruk, a dömpingárak és a terrorizmus ellen – jelentette ki Kovács László pénteken Egerben. Vagyis gyors, hatékony és olcsóbb vámügyintézés bevezetése szükséges.
Kovács László EU-biztos. Felül kell vizsgálni az elavult szabályozást © Dudás Szabolcs |
Utóbbi bevezetése ugyan évente, összesen mintegy 80-100 millió euróba kerül a tagállamok számára, ám 2010-2011-től a rendszer teljes kiépülése után évente, mintegy 2,5 milliárd euró takarítható meg a működtetésével – tette hozzá a biztos.
Kovács László figyelmeztetett: amennyiben egy vámvizsgálat lassú és bonyolult sérül a versenyképesség, ugyanakkor ha nem elég szigorú, a biztonság szenvedhet csorbát. Ebben e helyzetben vált szükségessé az elavult jogi szabályozás felülvizsgálata és az intézményrendszer egyszerűsítése.
Ennek egyik pontja, az úgynevezett „engedélyezett gazdasági szereplői” státusz bevezetése. A címet egy hosszú folyamat keretében nyerhetik el a gazdálkodók, ám ennek birtokában előnyös vámeljárást alkalmaznak velük szemben.
Ugyanakkor az elektronikus vámügyintézés lehetővé teszi a szállítmányok bejelentését már jóval a határokra érkezésük előtt, így a vámszervek kockázatelemzést tudnak végezni - mondta a brüsszeli biztos.
Kovács László a továbbiakban az egyik legnagyobb kihívásnak nevezte a hamis áruk terjedését. Ez nem pusztán pólók, vagy órák hamisításában merül ki, hanem például a hamis gyógyszerek terjedésében is.
Ennek megfékezése érdekében az Európai Bizottság az elmúlt évben egyezményt írt alá Kínával, a hamis termékek 70 százaléka a távol-keleti országból származik. Kína vállalta, hogy vámtörvényeit összhangba hozza az EU vámtörvényeivel és nem csupán a kereskedelmet, hanem a gyártókat is bünteti.
Ugyancsak megállapodás jött létre az USA-val a tengeren szállított konténerek biztonságának erősítése érdekében - fűzte hozzá.
Végül hangsúlyozta, hogy az Európai Unió létalapja, hogy megfeleljen a 450 millió állampolgár elvárásainak, vagyis jobb életet, nagyobb biztonságot és több szolidalítást teremtsen.
Eközben meg kell küzdenie a globális kihívásokkal, elsősorban állnia kell a versenyt az USA-val, Japánnal, Kínával, Indiával és Oroszországgal, gondoskodni kell az energiaellátásról, ki kell védeni a klímaváltozás hatását és fel kell vennie a harcot a nemzetközi terrorizmussal és bűnözéssel. Erre szolgálnak a közösségi politikák, közöttük a közös vámpolitika is – mondta Kovács László.