Hitelrontó módszerek az interneten

2 perc

2006.06.19. 09:34

Gyakorlati segítség nélkül mit sem ér a szándék. Jó példa erre a MusicansWho internetes portál, melynek állítólagos célja segíteni a magyar muzsikusok érvényesülését a hazai és nemzetközi vonalon. Az amerikaias cím és az információnak álcázott PR-szövegek viszont nem ezt sugallja - mutat rá Pécsi Ferenc a hvg.hu honlapszakértője.

A MusiciansWho portál is abba a hibába esett, hogy küldetését alárendelte a csomagolásnak. Hazai zenészekből álló célcsoportját ugyanis egy jól csengő, ám nem magyar címmel próbálja elérni.  A weboldal célját megfogalmazni nem kötelező,  annál sokkal fontosabb a célcsoport számára olvashatóvá, használhatóvá varázsolni egy honlapot.  Ebben azonban a MusiciansWho nem igazán jeleskedett. 

A jövőkép és a küldetés ugyan néhány éve még az üzleti honlapok kötelező eleme volt.  Hamar kiderült azonban, hogy a nyomtatott cégismertetőkben jól mutató általánosságok nem élnek meg a weben. Ilyen szövegeket egyébként automatikusan is lehet gyártani, ezek semmivel sem rosszabbak, mint a "piárosok" írta változatok.

Ronthatja egy oldal hitelességét az is, ha a hírek és a reklámok keverednek rajta. A címlapon lefelé haladva a Nemzeti Filharmonikusok hírnek álcázott, egyébként már egy hete aktualitását vesztett reklámja. A MusiciansWho esetében még veszélyesebb a dolog ez, hiszen még meg sem szerezhették.

Dícséretes a Gulyás Dénes kitüntetéséről és Victor Máté kinevezéséről szóló hírek, de sehogy sem értem, hogyan hiányozhat innen  (2006. június15-én) Ligeti György halálhíre? Azt hiszem, ezzel a portál hírszolgáltatásának vizsgálását be is fejezhetem.

A honlap alcíme egyébként is információs  adatbázist ígér. Ha tehát külhoni koncertszervező vagyok és hirtelen beugró csellistát keresek nincs semmi dolgom, csak  - miután a '90-es évekből itt rekedt lobogó zászlócskára klikkelve angol nyelvre váltok – rákattintok a Performers menüpontra, és máris ott találom Veronika  Kincses szövegét, amiben a MusiciansWho-t dicséri.

Itt a „magyar művésze érvényesülésének segítése” helyett   egy Paganini hegedűjéről szóló cikk bevezetője olvasható. A „more” (tovább) linkre kattintva – láss csodát – az Index mgyar nyelvű cikkére kerülhet az olvasó. A Művészek oldalról megnyithat egy linket és megnézheti milyen lenne az adatlapom, ha regisztrálna.

Egy honlapnak néhány másodperc áll rendelkezésére, hogy bebizonyítsa létjogosultágát. Én honlapkritikusként hosszú perceket töltöttem itt, de csak azt sikerült megállapítanom, hogy az oldal kezdeményezői szponzorkeresésben sokkal jártasabbak, mint információs adatbázis felállításában és üzemeltetésében. Talán profilt kellene váltani.

Pécsi Ferenc
www.dotkommentar.hu