Őssejteket fedeztek fel a szívben

1 perc

2006.06.07. 12:04

Amerikai őssejt kutatók megtalálták, hogy hol "laknak" a szívben az őssejtek. A felfedezés arra utal, hogy valószínűleg a szív is képes kijavítani önmagát - bár egyelőre nem tudni, milyen feltételek esetén, és kérdés, sikerül-e egyszer a szívhez tartozó őssejteket úgy befolyásolni, hogy meggyógyítsák a halálozási statisztikákat vezető szívbetegségeket is.

Kijavítja önmagát?
A teljesen kifejlődött szívsejtek nem osztódnak, ezért a szakértők azt gondolták, hogy a szerv képtelen sérülés után regenerálódni. Azután 2003-ban Piero Anversa laboratóriumában (New York Medical College, Valhalla, New York) a kutatók egerek szívében őssejteket fedeztek fel, és a felfedezés nyomán az emberi szívben is megtalálták azokat. Ekkor még nem lehetett tudni, hogy az őssejtek kezdettől fogva a szívhez tartoztak, vagy csak más szövetből, például a csontvelőből vándoroltak oda.

Anversa munkatársa, Annarosa Leri szisztematikusan keresni kezdte azokat a "zugokat" a szívben, ahol megbújhatnak az őssejtek, ezeknek ugyanis dajkáló sejtekre van szükségük a fejlődéshez. Dr. Leri csoportja először felnőtt egerek szívében, majd az emberi szív pitvaraiban is megtalálta a szívizom sejtek között meghúzódó őssejteket. A kutatók legutóbbi eredményeikről az amerikai tudományos akadémia közleményeiben (Proceedings of the National Academy of Sciences, PNAS) számoltak be.

Leri és munkatársai szívműtétek során élő emberekből kikerülő szívdarabkákból sikeresen kigyűjtötték az őssejteket, kitenyésztették őket, és sérült patkány- és egérszívekbe transzplantálták. Ígéretes eredményeik arra utalnak, hogy a szívből származó őssejtek a máshonnan vetteknél alkalmasabbak a beteg szívek kijavítására.

A független szakértőként megkérdezett Stephen Minger (Cell Biology Laboratory, King’s College, London) szerint az első feladat, hogy tisztázzák a szívhez tartozó őssejtek működését, már amennyiben valóban léteznek ilyenek - jelentette a The New Scientist című angol tudományos folyóirat.