Almunia: a magyar kormány biztosítékot adott

2 perc

2006.05.08. 13:50

Biztosítékot kapott az Európai Bizottság a magyar kormánytól a választás után, hogy az országban lépéseket tesznek a megfelelő államháztartási helyzet kialakítására - jelentette be hétfőn Brüsszelben Joaquín Almunia pénzügyi felelős.

Az Európai Unió végrehajtó testülete most hozta nyilvánosságra előrejelzéseit a jövő év végéig tartó időszakra. Eszerint Magyarországon a gazdasági növekedés az idén várhatóan 4,6 százalékra gyorsul, de változatlan politika esetén jövőre az államháztartási hiány a GDP 7 százalékára rosszabbodhat. 
 
Szigorú
Magyarországnak az EU korábbi döntései szerint csökkentenie kell államháztartási hiányát, és szeptemberre ki kell egészítenie az uniós közös pénz bevezetésének előkészítésére szolgáló konvergenciaprogramját.

A most kiadott jelentés szerint a közkiadások az idén bizonyára meghaladják a hivatalos becslést, mert a költségvetésből hiányoznak a szükséges szerkezeti reformok, amelyek kiadáscsökkentést céloznának.
Mint a pénzügyi felelős sajtótájékoztatóján kiderült, az új EU-tagországok nagyobb része az uniós átlagnál magasabb növekedésre számíthat, de nagy részüknek gondjuk lehet az uniós közös pénz bevezetésére kigondolt időrend tartásával. Almunia több országot - Magyarország mellett például Csehországot és Lengyelországot - is figyelmeztetett, hogy szigorítaniuk kell pénzügyi politikájukat a deficit megfelelő ütemű csökkentéséhez. 
 
 Almunia elmondta, hogy az áprilisi választások után mind a miniszterelnök, mind a pénzügyminiszter vállalást tett arra, hogy az államháztartás helyzetét a szükséges mértékben javítják. Nem hagyott kétséget afelől, hogy a hiányt Brüsszelben jelenleg soknak tartják.
 
Az általános uniós helyzettel kapcsolatban a biztos leszögezte: "Idén várhatóan mind az EU, mind az euróövezet növekedése szembetűnően erőteljesebb lesz. A lehetőségeknek megfelelő, vagy azt kissé meghaladó növekedés azonban nem elegendő, és egyes országok messze vannak teljes lehetőségeik kihasználásától. Európának a reformok útjára kell lépnie, az esetleges költségvetési egyensúlytalanságokat ki kell igazítania és a leginkább rászoruló helyeken teret kell adnia a kutatási-fejlesztési, innovációs és oktatási kiadásoknak. A munkanélküliség csak így csökkenthető tovább."
 
Bizakodónak mutatkozott Almunia a német deficitkilátásokat illetően, míg óvatos derűlátással nyilatkozott a görög és a francia közeljövőről. A politikai bizonytalansággal küzdő Olaszországgal kapcsolatban azt mondta, hogy a leendő új kormányzat vezetése tudja, mit kell tennie gazdasági téren, a kérdés elsősorban az, milyen konkrét intézkedések útján igyekszik előrelépni.