Mozart turné golyóval a végén

14 perc

2006.05.05. 05:00

Theophilus, az osztrák zseni életének javát áporodott és fapados konflisban töltötte. 250 évvel születése után Bajorországban és Ausztriában Mozart nyomában barangoltunk. Találkoztunk apjával, nagyapjával, anyjával, szeretőjével, barátaival és feleségével. Kultúrkörút Augsburgtól Salzburgig gasztronómiával, zenével, látnivalókkal és biciklizéssel fűszerezve.

Merre jártak? - kérdezte a rádió választási műsorán felhevült határőr a kora esti órákban Hegyeshalomnál. Mozart nyomában? És megtalálták? 250 éve meghalt - hallatszott egy anonim okoskodás. Nagy röhögés követte. Dehogy, akkor született, jött az újabb, ezúttal az igazsághoz közelebb eső bekiabálás. A határőr vette a lapot: legalább a sírját megtalálták? Ezen már ő is nevetett, bár kétlem, hogy tudta volna, hogy Mozartot egy bécsi tömegsírban hantolták el, és a mi Petőfinkhez hasonlóan még nem sikerült azonosítani maradványait.

Trágyaszag, sör és romantika

Hasznos linkek

www.mozart-radweg.de
www.augsburg-tourismus.de/mozart
www.salzburg.info
http://www.original-mozartkugel.com/
www.salzburgfestival.at
www.sumas.de
www.mozartdinnerconcert.com

Utunk során egész Némethont épp belengte a mindent megtermékenyítő trágya átható szaga. Fintorogva mosolyodtunk el, amikor házigazdáink az illatosított szállodákból és éttermekből kitessékeltek bennünket a friss levegőre. A bűz okát keresve először tanácstalan voltam, már megújuló energiákra gondoltam, mikor kicsivel később kimentünk a mezőkre. Bajorország szerte a tavasz első napsütéses napjain kirajzanak a traktorok és trágyával szórják be a termőföldeket, a kaszálókat és a legelőket. A sváb-bajor állattartás szaga mindent belengett. Mozart is így fintoroghatott postakocsiba zárva. Volt azonban ennek a szagnak valami nosztalgikus, gyerekkort felidéző romantikája, ahogy annak is, ahogyan a német „parasztok” élnek, kerítések nélkül hatalmas udvarházakban, ahol a kabriókkal telepakolt garázsok nyitva állnak, a kisgyerekek szabadon kóborolhatnak, ahol a bicikliutak jobbak, mint nálunk az új nullás.

Amadé és nem Amadeus (Oldaltörés)



Augsburgi városháza
© hvg.hu
Ha Augsburgban műveltnek akarunk látszani, akkor eszünkbe ne jusson Amadeusnak hívni Mozartot. Kabriónkból ne bömböltessünk Falcót (Rock Me Amadeus), nevezzük nevén a királyt, a helyi kultúrtörténészek a görög Theophilust franciásan Amadének fordítják.

Kultúrstudynk első állomásán nagyon közel kerültünk a zsenihez, ugyanis az augsburgi InterCity Hotel (kilátással a Banhofra) halljában korabeli ruhában maga Bäsle kisasszony (Marie Anna Tekla Mozart) fogadott, aki rögvest elárulta, hogy tizenvalahány évesen ő volt Amadé első szeretője. Csak kevés ideig élvezhették egymás társaságát, Mozart ugyanis folyton utazott, de együttlétük felejthetetlennek bizonyult. Mondhatni sem kell, kapcsolatuk nem éppen az unokatestvéri szeretet legerkölcsösebb példája volt. De a barokk korban a vicc, a humor és a fennkölten bimbózó erotika táptalaján, mi sem volt természetesebb.


Mozart szeretője felovassa
 kedvese leveleit
© hvg.hu
Idegenvezetőnk egy kis fodrát fellebbentette ennek a kapcsolatnak. A szép Marie Anna Teklához írt levelekből kiderül, mennyire nem szerette Wolfgang a folyamatos úton levést, a botfülű nyárspolgárokat és a pökhendi nemeseket. Wolfgang Amadé a krónikák szerint 3720 napot töltött utazással, rövid életének (35 évet élt) pontosan egyharmadát.

A felolvasó est hangulatát, amely közös Mozart-dalok éneklésével ért véget, Mozart kedvenc ételei és kedvelt vörösbora tette élvezhetőbbé. A Bohéme-nek nevezett restiben Mozart Quelle márkájú ásványvizet is felszolgáltak, bár én követtem a mester szokását, ő ugyanis ritkán ivott vizet, fejadagja két liter bor volt. A bohém estét követően még kiültünk egy szétcsapatásra a Herkules-kút köré épített térre, ahol hajnalig gyönyörködhettünk a szobrot óránként kétszer megkerülő helyi erők kabriós felvonulásán. Itt így csajoznak.

Magyarok bejövetele

Itt tanult Leopold Mozart
© hvg.hu
A várost Krisztus előtt 15-ben Augustus római császár két mostohafia, Drusus és Tiberius alapította, a város neve a birodalom akkori vezéréről kapta a nevét. Itt állították meg a magyar hordákat 955-ben az Ullrich püspök segítségére siető I. Ottó király seregei. Vicces volt látni, hogy ezerötvenegy évvel később hogyan szorgoskodnak körülöttünk az idegenvezetők, a pincérek, a szobalányok. Talán nem tetszettek volna ősapáinkat kizavarni erről a gyönyörű tájról, most bezzeg kellenénk turistának. Végül is a bajor-sváb vendégszeretet meggyőzött, talán, ha akkor így fogadták volna a magyarokat, másként alakul Európa népeinek (köztünk a mienk) sorsa. De mielőtt világfájdalom itatná át zsebkendőinket, térjünk vissza a Mozart-út első állomására. Miért éppen Augsburg és nem mondjuk Mannheim, ahol rengeteget komponált és játszott?

Leopold Mozart szülőháza
© hvg.hu
Augsburgban született Joannes Crysostomus Wolfgangus Theophilus apja, azaz Leopold Mozart zeneszerző, akinek a kis zsenit in concreto és átvittebb értelemben is köszönheti az egyetemes kultúra. Leopold Mozart háza ma természetesen múzeum, ahol a Mozartok életébe pillanthatunk be. A város maga is megér egy misét, bár a második világháború bombái nem kímélték. Szinte teljesen elpusztult, így a barokk hangulatot néhány tér, városi kút és palota mentette át az utókornak. Közülük is kiemelkedik a Herbert Gerhard alkotta Augustus-kút, a Rathaus (városháza), a Goldener Saal, a Rathausplatz. A 12. században emelt késő román kori Szent Péter bazilika a legrégebbi téglaépület Dél-Németországban.

Augsburg nem csupán Leopold Mozart szülővárosa, a Holbein festődinasztia híres képviselői is a Lech folyó partján látták meg a napvilágot. Bertold Brecht az Auf Dem Rain utcában, a várost átszelő csatornarendszerben futó Lech partján található egyik bérházban, a hetes szám alatt született.

A legrégibb szociális negyed
© hvg.hu
Sokat köszönhet a város a Fuggereknek, a kor leggazdagabb családjának, akik 1516 és 1523 között felépítették a világ első szociális intézményét, ami ma is hasonló célokat szolgál. A szegények és rászorulóknak kiutalt lakások amolyan Vekerle-telepként őrzik elmúlt korok édes ízét. Az itt lakók csupán jelképes (évi egy aranytalléros bért fizettek, valamint naponta el kellett mondaniuk egy-egy imát a Fugger család lelki üdvéért). Itt lakott, többek között, csak hogy ne nagyon térjünk el eredeti célunktól, maga Franz Mozart, a kis Chrysostomus nagyapja, aki szerényen azt íratta lakása falára, hogy neki köszönheti a világ a legnagyszerűbb tehetséget.


Csocsóasztal a kolostorban (Oldaltörés)


Mein Engel, mein Herz

Tekla Mozart kisasszony két évvel volt fiatalabb Wolferlnél (így hívta a lány Wolfgangot). Először akkor találkoztak, amikor 1763-ban a Mozart család Augsburgba érkezett és megszállt a Die Drei Mohren fogadóban. Három évvel később a kis Tekla már szerelmes volt unokatestvérébe. A szerelem később, 1777-ben teljesedett be. Ebből a korból datálódik az a kép is, amely fennmaradt Bäsle-ről (így becézte őt Mozart). Hosszú és szenvedélyes levelezés következett, Münchenben és Salzburgban is találkozgattak. "Mein Engel, mein Herz, ich warte auf Sie mit Schmerz – írta szerelmének Amadé. Az utolsó találkozásuk 1781-ben volt Münchenben az Idomeneo opera bemutatója után. Ekkor külön utakon jártak, Mozart már Aloysia Constanze Weberrel, későbbi feleségével (1782) kokettált. Bäsle miután hallotta a pletykákat, vérig sértődött és megszakította kapcsolatát a zeneszerzővel.

Európai hercegi és érseki udvarokat felkereső utazásai során Mozart a legtöbb mérföldet az Augsburg-München-Salzburg útvonalon, a római időktől használt úgynevezett Via Julián tette meg. Ezen a vonalon haladt Pityu, a sofőrünk is, bár ő nem a bicikliutat, hanem a jól bevált autópályát részesítette előnybe a 318-as Sprinterrel.

A következő megállónk Seeon volt. A seonni kolostort 994-ben alapította az Aribo grófi család. Már a XI. században jó nevű könyvíró iskola működött a kolostor falai között. 1803-ig a bencések lakták, azóta világi célokat szolgál, múzeumnak, konferenciáknak és szállodának ad otthont. A biciklitúrán érdemes itt elidőzni, megnézni a Mozart-kiállítást, amelynek fénypontja egy csocsóasztal (szerzetesek kontra arisztokraták).


Seeoni kolostor
© hvg.hu
Mozart is gyakran átutazott és megszállt a kis tó közepén a kolostorban, sőt a bencések megrendelésére itt szerezte Scande coeli limina című offertóriumát (1767), két évvel később pedig az Internatos molierum-ot. 67-ben és 71-ben be is mutatták ezeket a darabokat a kolostorban. A templom orgonáján még Mozart nővére, Nannerl is játszott, de vendégeskedett itt Haydn is.




Programajánló

Salzburgi Ünnepi Játékok
VII. 21. – VIII. 31. Első ízben valósul meg Mozart valamennyi színpadi művének, operáinak, daljátékainak egyidejű színre vitele 22 színpadi mű keretében, mindössze 6 hét leforgása alatt.

Viva Mozart!
Az egész éves kiállítás 2007. január 7-ig tart nyitva. Mozart legjelentősebb születésnapi kiállítása a salzburgi Carolino Augusteum múzeum új helyszínén, az érseki rezidencia új épületében tekinthető meg. Anyagához a világ legkülönbözőbb tájairól kölcsönöznek tárgyakat, kéziratokat. Ilyen például a nagyközönség által először megtekinthető Mozart 1-es Köchel-jegyzékszámú első szerzeményének kézirata.

Seeonból bicajjal festői tájakon kerekeztünk le a Chiemsee partján fekvő Seebruckba, ahonnan Traunstein felé vettük az irányt. A csak sötétben megtekintett szép városkában aztán láthattuk, hogy mulat a bajor és a sváb, ha fiatal.

Az élmény elég visszataszító volt, így nem vegyültünk, bár a techno-kocsmából egyes útitársaim szívesen hazahozták volna a Thomas Andersre hajazó pincért. Traunstein nappal (éjszakai élet nulla) Chiemgau gazdasági és közigazgatási központja. A XIII. századtól a salzburgi hercegséghez tartozott, a sóbányászat és a kereskedelem gazdag várossá tették. Mozart először 1763-ban szólaltatta meg az orgonát nem messze innen, az Inn partján fekvő Wasserburgban, a Szt. Jakab templomban. Mozart és Haydn mellett a legnagyobb sztár a környéken XVI. Benedek pápa, aki Traunsteinban járt gimnáziumba. Nemrégiben a város díszpolgárává avatták.

A Chimsee csücske Seebrucknál
© hvg.hu
A környék legismertebb látványosságai közé tartozik a 84 négyzetkilométeres Chiemsee, Németország második legnagyobb tava, innen a bajor tenger elnevezés. Nagyobbik szigetén a Herreninselen (A férfiak szigete) II. Lajos bajor király pompás kastélya tekinthető meg, a tó másik szigete a festői szépségü Fraueninsel, nevét az itt található, napjainkban is működö bencés kolostorról kapta, ahol leányiskola működik. A legenda szerint nagy volt éjjelente a két sziget közötti csónakforgalom.

Pisztrángos lakodalom (Oldaltörés)



Inzell a turizmusból él
© hvg.hu
Letérünk a római Mozart útról, amikor felkeressük a gyorskorcsolyázás német olimpikonját adó (Anni Friesinger), néhol még hólepte Inzell falucskát, ahol szintén épp trágyáztak, így a friss bajor levegő utoljára még jó erősen áthatotta tüdőnket és lelkünket. A faluban nem járt soha Mozart, ám itt lakott a család egyik jó barátja, Anton Cajetan Adlgasser, aki 27 éven keresztül volt a salzburgi dóm és udvar orgonistája. Őt követte a pedálok trónján Amadeus (itt már így hívták).

Bajor esküvő Inzellben
© hvg.hu
Az inzelli jégstadion világhírű, minden évben számos nemzetközi futamot és világversenyt rendeznek gyorskorcsolya és jégmotor sportágakban. Szívesen korcsolyáztam volna itt, ám mint utunk során annyiszor, erre sem volt idő, így maradt csak egy-két maroknyi hó elmorzsolgatása, megízlelése. Inzellben láttam először pisztráng tenyésztő telepet, itt csöppentünk be egy igazi Bayerisches Hochzeitba (bánom, hogy a kulináris élvezeteket nem vártuk meg) és itt láttam olyan társadalmi összefogást, amilyet korábban csak kommunista szombatonként vagy kalákás korszakokban tapasztaltunk: a falu apraja-nagyja egy közös álom megvalósításán dolgozott hétvégén is. A helyi termálfürdőt a lakosság, nulla euró külső segítséggel Németország legnagyobb biostrandjává fejleszti, azaz a medencék környékét egy élő tóvá varázsolják, ahol a víz tisztaságáról úgynevezett biológiai szűrők, azaz speciális vízi növényzet gondoskodik.

A Salzach partján

Városkép a várból
© hvg.hu
Salzburgban szemerkélő eső fogadott, de a magyar küldöttség láttán visszavonulót fújt. A városnézés természetesen Mozart nyomdokain haladt, helyi, az antik világban magabiztosan mozgó magyar idegenvezető segítségével. Felkerestük a salzburgi, késő barokk és román kori dómot, ahol Mozart gyakran játszott. A Getreidegasse-ban álló házban, a Mozart család egykori lakásában, itt látta meg 1756-ban a Wunderkind a napvilágot, ma Mozart-múzeum található.

A salzburgi Coloredo hercegérsek sokáig támogatta a fiatal tehetséget, ám egyszer összevesztek az utazgatásokon, az érsek kirúgta, Mozart megutálta szülővárosát és áttette székhelyét Bécsbe.

Mirabell-kert - a muzsika hangjai
© hvg.hu
A Mirabell kertet az amerikai turisták nem hagyják ki, a Muzsika hangjai című film híres jelenetei itt játszódnak. A városban halt meg 1787-ben Leopold. Voltunk a sírjánál, miként megtekintettük a városban tevékenykedő Paracelsus szobrát is.

A sok relikvia megtekintése után van egy kis időnk kiruccanni by own a városba. Egyértelmű, hogy a vár felé vesszük az irányt, bár rémülten méregetem a fellegekbe nyúló monstrum tengerszintfeletti távolságát. Szerencsére motorizált nemzedék vagyunk.

Ágyusok Salzburgban
© hvg.hu
Hohensalzburg várának építése 1077-ben, Gebhard érsek idejében kezdődött és a XVII. században ért véget. Ez (állítólag) Közép-Európa legnagyobb teljes egészében fennmaradt várerődje. Itt bolyongtunk, amikor a fogaskerekűn már észrevett bennszülött zöld sipkás férfiak, bőrzekében és népviseletben egy-egy hatalmas mordállyal a kezükben megjelentek a várfal városra néző teraszán. Nem sikerült kideríteni, hogy miért csinálják, de hat órakor elkezdtek iszonyúan lőni rövid csövű puskájukkal. Nevezzük csak Szent György-napi ágyúzásnak. Megkérdezni nem mertem őket, mert láttam, nagyon komolyan gondolják, mindenre elszántan töltöttek, köpültek és lőttek. Ritmusban egymás után kábé 20 percen keresztül. Az elején élveztem a légnyomást, de füleim után a szemeim is kezdték megadni magukat.


Figaro vacsorája (Oldaltörés)



Mozart a postakocsiról

Dieser Wagen stösst einem doch die Seele heraus! Und die Sitze! Hart wie Stein! – Von Wasserburg aus glaubte ich in der Tat, meinen Hintern nicht ganz nach München bringen zu können! Er war ganz schwielig und vermutlich feuerrot. Zwei ganze Posten fuhr ich die Haende auf dem Polster gestützt und den Hintern in Lüften haltend – írta 1780-ban.

Este igazi sznobéria várt bennünket: Mozart Dinner, kaja közben áriák - ilyent sem ettem még. A Mozart Dinnert abban a Szent Péter pincében költöttük el, amelyet 803-ban alapítottak, és ahol maga Nagy Károly is kajált, sőt a legenda szerint Faust itt találkozott Mefisztóval. Gasztronómia élményt keveset adott az este (talán a citromfű-levest emelném ki az étlapról), viszont az előadott operarészletek visszarepítettek a barokk időkbe. A Don Giovanni, a Figaro házassága és a Varázsfuvola a legjobb salzburgi zenészek és énekesek (többek között magyar nevűek és erdélyi születésűek is) áldásos közreműködésével egy kis nyugalmat és megbékélést adva tettek pontot a salzburgi rohanás végére. Néhány lelkes kultúrarajongó, köztük jómagam, bepislantott a salzburgi éjszakába, ahol szintén jó zenét és jó hangulatot talált. Csupán az zavart minket, hogy a Salzach rossz irányba folyt, de ezt most úgysem tudnám elmagyarázni.

Isten ments’ a püspök vicceitől!

A Fürst-család készíti az eredeti Mozartkugelt
© hvg.hu
Másnap ismét egy jót kerekeztünk, ezúttal könnyebb terepen és főként a városban. Láthattuk azt a Mozart szobrot, amelyet nemrég kapott a város, és amelynek különlegessége, hogy Mozartot női alakban ábrázolja. A salzburgiak festékkel válaszoltak a művész merészségére, de a szobor áll. Salzburgban minden sarkon lehet venni Mozart-golyót, de valódi Kugelt csak a Fürst cukrászdában találunk, itt kapni az 1890-től tradicionálisan kézzel készített, mindig friss, ámbár jóval drágább ezüst sztaniolba csomagolt édességet. Egy golyó kilencven cent. Gondoltam ennél durvább már nem jöhet, kértem egy szódát is. Amikor a pincér megkérdezte, hogy negyedest vagy nyolcadost, tudhattam volna, ezt nem úszom meg olcsón. Két deci szódáért két eurót fizettem, ez volt életem legdrágább szódavize. Nem is iszom többé.

Indulatokat keltett az új Mozart-szobor
© hvg.hu
A tízperces élő kórusos misehallgatás után a várost elhagyva Hellbrunn felé vettük az irányt, ahol megtekintettük a kastélyt és pompás parkját, amelyet Markus Sittikus vicces kedvű hercegérsek elképzelései alapján, Santino Solari udvari építőmester tervezett és épített meg a XVII. század elején. Kihagyhatatlan élményt nyújtanak a vízijátékok, az a kétszáz éves mókagyár, ahol a víz és a meglepetés erejével kortársait tréfálta meg a főpap. Én sem úsztam meg szárazon. A kastély kertjében található étteremben kissé lassú volt a kiszolgálás, de a medvehagyma-leves és a birkamáj megérte a várakozást. Hellbrunn közelében egy nyári palotában található a Gössl-textilbirodalom székhelye, ahol a hagyományos bajor népviselet mellett modern, méregdrága golf-cuccok készülnek magyar varrónők személyes közreműködésével. De ennek Mozarthoz már semmi köze, csak egy elolvadó élmény, csokoládé pisztáciával. 

Vándor az úton

1762. január: apjával és nővérével három hetet tölt Münchenben

1762. október: első bécsi út, Passauból hajóval. A hatéves csodagyerek Mária Teréziának játszik a Schönbrunn kastélyban. Ellátogatnak Pozsonyba, ahol Wolfgang magyar nemeseknek zongorázik. Az itt kapott pénzből vesz Leopold egy saját utazó kocsit.

1763. június – 1766. november: három évig tartó Európa turné. Németországban Münchenben, Augsburgban, Ulmban, Heidelbergben, Mannheimban, Frankfurtban, Kölnben és Aachenben lép fel Mozart, innen a mai Belgiumba utaznak (Lüttich és Brüsszel), majd tovább Párizsba, ahol öt hónapig maradnak. 1764 áprilisában átkelnek a csatornán, Londonba utaznak, ahol Mozart III. György udvarában játszik, majd bejárják egész Angliát. 15 hónapos tartózkodás után térnek vissza a kontinensre, Gentben és Antwerpenben koncerteznek. Hollandiában 6 hónapig maradnak, fellépnek Amsterdamban, Hágában, Haarlemben és Utrechtben. Itt Nannerl és Mozart hastífuszt kap. 1766 májusában Brüsszelen keresztül újra Franciahonba mennek, ezúttal Dijon és Lyon a célállomás. A nyár utóját Svájcban töltik (Genf, Lausanne, Bern, Zürich). Októberben hazatérnek, Schaffhausenben, Donaueschingenben és Münchenben játszanak.

1767. szeptember – 1768. december: Mozarték többnyire Bécsben tartózkodnak, egy himlő járvány elől rövid ideig Csehországba menekülnek, ennek ellenére mindkét gyermek elkapta a súlyos betegséget. Közben Bécsben támadják őket, ezért hazatérnek Salzburgba.

1769. december – 1771. március: Leopold és Wolfgang Itáliába utazik, koncerteket adnak és operabemutatókat tartanak Milánóban, Rómában, Firenzében, Bolognában, Pármában, Velencében, Veronában, Roveretóban.

1771. augusztus-december: másodjára is Itáliába mennek

1772. október – 1773. március: harmadik itáliai út, nagy siker a karneválon a Lucio Silla operával

1773. július-szeptember: apa és fia újra Bécsben.

1773. december – 1774. március: a család Münchenben.

1777. augusztus: Wolfgang szabadságot kér munkaadójától, a salzburgi hercegérsektől, hogy szabadon utazhasson, Coloredo ugyanis megtiltotta neki.

1777. szeptember – 1780. január: Wolfgang anyjával Münchenbe és Mannheimba utazik, hogy szolgálatait felajánlja a palotának. 1778 márciusában tovább utaznak Párizsba, ahol anyja, Anna Maria júliusban meghal. Wolfgang szeptemberben visszatér Mannheimba, közben apja újra megszerzi az orgonista állást fiának Salzburgban. De Mozart nem tér vissza szülővárosába. Ezennel a Mozart család utazásai véget érnek. Wolfgang Bécsbe költözik, csak rövid időre látogat Münchenbe, Prágába, vagy Salzburgba az apjához.





























































Az utazásért a Német Turisztikai Központnak (DZT) és az Osztrák Nemzeti Idegenforgalmi Képviseletnek tartozom köszönettel.

Biró Csongor