Váratlanul összeült a Fidesz-vezérkar Sopronban
A sajtótól elzárva, Sopronban tart elnökségi ülést a Fidesz kedden és szerdán - tudta meg a hvg.hu. Pokorni Zoltán alelnök, aki a napirendi pontokról nem kívánt nyilatkozni csak annyit árult el, hogy a megbeszélésen a szűk elnökség vesz részt és néhány meghívott, de az ő kilétüket sem akarta felfedni.
HVG-kormányprogram |
A május 4-én csütörtökön utcára kerülő HVG alternatív "kormányprogrammal" rukkol elő, egyúttal a hvg.hu-val összefogva a hetilap illetve a honlap olvasóit-látogatóit közös gondolkodásra invitálja. Kattintson a részletekért! Írja meg javaslatait a hvg.hu fórumán! |
A Fidesz elnöke kedden az államfő és a parlamenti pártok elnökeinek egyeztetését követően elmondta: azt javasolja, hogy a KDNP és a Fidesz két önálló frakcióként, szövetségben működjön. Esély van arra, hogy a Fidesz csütörtök délelőtti alakuló frakcióülésén erről döntés szülessen.
A sajtóban eddig több találgatás is napvilágot látott a frakcióvezetést illetően, Orbán Viktor neve frakcióelnökként vetődött fel, a Pokorni Zoltáné pedig frakcióvezetőként.
Egy neve elhallgatását kérő forrástól úgy értesültünk, hogy a frakciószövetség megalakulása esetén Semjén Zsolt lenne a KDNP frakcióvezetője, Pokorni Zoltán, a Fidesz frakcióvezetője, Orbán Viktor pedig frakcióelnökként fogná össze a két képviselőcsoportot. Kereszténydemokrata körökből származó információk szerint viszont "párhuzamos" lenne a felállás, vagyis Semjén Zsolt és Orbán Viktor egyaránt saját pártjának a frakcióelnöke lenne, s ők tennének javaslatot a frakcióvezetők személyére.
Az MTI-nek név nélkül nyilatkozó jogi szakértő szerint a házszabály az Országgyűlés működését rendezi, nem pedig a frakciókét, így a képviselőcsoport olyan munkamegosztást alakíthat ki, olyan címeket, rangokat és pozíciókat adhat, amilyeneket akar. Véleménye szerint két frakció megállapodhat abban is, hogy egy közös vezető instrukciói szerint jár el.
Ugyanakkor rámutatott: a házszabály frakcióvezetőt és helyettest említ, és a képviselők jogállásáról, illetve a tiszteletdíjról szóló törvény is a frakcióvezetőnek ad plusz juttatást. Ha ez kérdés a parlamenten belül vita tárgyát képezné, akkor az ügyrendi bizottság foglalhat állást.