Mozikartell: pert nyert a GVH a filmforgalmazókkal szemben

1 perc

2006.05.02. 15:30

A Fővárosi Ítélőtábla döntése szerint több moziüzemeltető összehangolt magatartást tanúsított, amikor 2002. április 25-én mozijegy áraikat egységesen, ugyanolyan összeggel emelték meg.

A Fővárosi Ítélőtábla 2006. április 26-án tartott tárgyalásán hozta meg jogerős döntését, amelyben a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH) adott igazat, szemben a forgalmazó cégekkel, amelyek vitatták a GVH ez ügyben hozott határozatát.

A GVH indoklása szerint a versenytörvény által szigorúan tilalmazott összehangolt magatartást tanúsította a Budapest Film Kft., az Intercom Rt., a Ster Century Magyarország Kft. és az UCICE Kft., a Mammut, az Eurocenter, a Lurdy Ház, a Duna Plaza, a Campona, a Westend, és a MOM Park bevásárló központokban általuk üzemeltetett mozikban ugyanolyan összeggel emelték meg a jegyárakat.

A Fővárosi Ítélőtábla a Fővárosi Bíróság ítéletét erősítette meg, amely ugyancsak elutasította a vállalkozásoknak a GVH jogsértést megállapító határozata elleni keresetét. 

A GVH 2002. november 17-én hozott határozatában a vállalkozások összehangolt magatartásáért a Budapest Film Kft.-re 37 millió forint, az Intercom Rt.-re 83 millió, a Ster Century Magyarország Kft.-re és az UCICE Kft.-re egyetemlegesen 83 millió forint versenyfelügyeleti bírságot szabott ki, mely összegeket a négy vállalkozás még nem fizette be.

A GVH a bírság kiszabásánál abból indult ki, hogy a 2002. évi budapesti multiplex üzemeltetésből számított nettó árbevételből mekkora összeg keletkezett a kifejezett jegyárbevételből azokban a mozikban, amelyekben az ügyfelek a versenyjogot sértőnek minősített áremelést megvalósították. Súlyosbító körülményként értékelte a versenytanács, hogy a vállalkozások a budapesti multiplex mozik többségében legalább egy hónapra megszüntették egymás között a kiemelten védett árversenyt, amely piacot 2002-ben együttesen 95 százalékban uralták.

A GVH határozata ellen mind a négy vállalkozás felülvizsgálattal fordult a Fővárosi Bírósághoz, amely azonban elutasította a keresetüket. A Fővárosi Ítélőtábla a négy vállalkozásnak a Fővárosi Bíróság ítélete ellen benyújtott fellebbezését nem tartotta megalapozottnak, s ily módon helyben hagyta az elsőfokú bíróság ítéletét. Ez végső soron azt jelenti, hogy a GVH Versenytanácsa határozatában helyesen állapította meg a négy cég közötti versenyjogsértő összehangolt magatartást.