Bokros Lajos: a "potyautas" státuszt meg kell szüntetni

1 perc

2006.04.20. 12:35

Az államháztartási reform mellett stabilizációra is szükség van a következő 18 hónapban – mondta Bokros Lajos volt pénzügyminiszter.

"Közhely, de sokan, főleg a politikusok nem akarják megérteni, hogy egyensúly nélkül nincs növekedés, ez a most megjelent könyv legfőbb mondanivalója" – mondta Bokros Lajos a Globális Tudás Alapítvány kuratóriumi elnöke csütörtökön Budapesten, a Csillag István-Mihályi Péter szerzőpáros által megjelentetett "Kettős kötés" című könyv bemutatóján.

A kötet, amely "A stabilizáció és a reformok 18 hónapja" alcímet viseli, azt is világossá teszi, hogy az ikerdeficit – a költségvetési és a fizetési mérleg hiány – fenntarthatatlanná teszi a gazdasági növekedést, azaz a gazdaság potenciális lehetősége alatt teljesít – tette hozzá a volt pénzügyminiszter.

A társadalombiztosítás rendszere elavult, átalakításra szorul, a "potyautas" státuszt meg kell szüntetni, mivel megszakadt a kapocs a járadék és a járulékfizetők között, azaz a befizetések és az érte kapott juttatás között – mondta Bokros Lajos. Ha fennmarad a jelenlegi társadalombiztosítási rendszer, a mainál csak jóval gyengébb színvonalú szolgáltatást képes nyújtani, amivel együtt jár, hogy a gazdagabbak, a kapcsolati és politikai tőkével rendelkezők többet tudnak "kicsípni" a rendszerből, lényegében kisajátítják a szolgáltatásokat – tette hozzá.

"Ha elolvadnak a nemzeti adóalapok, ha elolvadnak az államhatáron belüli jövedelemtermelő tevékenységek, akkor az állam csak ezt a zsugorodó jövedelmet tudja centralizálni, majd elosztani" - fogalmazott a volt pénzügyminiszter, a CEU professzora.

Nem kell nulláról kezdeni, hiszen Kornai János professzor "Az indulatos röpirat a gazdasági átmenet ügyében" címmel 1989-ben megjelent művében már utalt a szükséges reformokra, amelyből sok területen, például a nyugdíjreformnál már jelentős előrehaladás történt – fejtegette a társszerző Mihályi Péter. Az a tétel például nyilvánvaló, hogy békeidőben megengedhetetlen a költségvetési hiány, hiszen abból fokozódó eladósodás következik – mondta a közgazdász.