Gyurcsány: a Fidesz programja nem valósítható meg

2 perc

2006.03.20. 06:16

Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesz programja nem valósítható meg, mert megterheli a gazdaságot, és nem teremt új munkahelyeket; a miniszterelnök erről a Kossuth rádió Reggeli Krónika című műsorában beszélt hétfőn, élő adásban.

"Ez egy olyan program, amit tegnap óta látok, amely a magyar gazdasági és pénzügyi rendszert egyaránt lényegében megbillenti, olyan mértékben megterheli, hogy azt kell mondani, nem megcsinálható" - fogalmazott a politikus. Mint mondta, a Fidesz programja évente 1.500 milliárd forintos kiadást jelentene az országnak, ami 15 ezer falu éves, vagy Budapest ötéves költségvetésével egyenlő.

Gyurcsány Ferenc szerint a versenyképességet kell támogatni, de nem a társadalombiztosítási járulék radikális csökkentésével, mert attól nem lesznek új munkahelyek, hanem fejlesztéssel, beruházással és szakképzéssel. "Aki beruházni akar, annak pénz kell, aki lemond adóbevételről és tb-járulékról radikálisan, annak nem marad pénze beruházni" - húzta alá a miniszterelnök, hozzátéve, hogy a tb-járulék csökkentésétől nem kell több fodrász, tanítónő és hentes, a jövőt a beruházás, a fejlesztés és a szakképzés jelenti.

Gondolatmenetét folytatva úgy fogalmazott, a tb-járulék csökkentése pont a fejlesztésektől veszi el az állam erejét, ráadásul szociális és pénzügyi bizonytalanságot okoz. Ehhez kapcsolódva még megjegyezte, hogy 1998 és 2002 között 30 ezerrel csökkent a társadalombiztosításnál bejelentett alkalmazottak száma.

A Fidesz gazdasági elképzeléseit bírálva arról is beszélt, hogy az ellenzéki párt piac- és tőkeellenes gazdaságpolitikája, ezzel együtt a tb-járulék csökkentése szemben áll a beruházáson és befektetésen alapuló gazdaságpolitikával.

A műsorvezető felvetette: a múlt héten a miniszterelnök támogatást várt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarától (MKIK) a kormány gazdaságpolitikájához, ráadásul az eltérő álláspontok miatt konfliktusba is keveredett Parragh Lászlóval, a MKIK elnökével. Gyurcsány Ferenc erre válaszolva kifejtette, nem támogatást, hanem állásfoglalást várt az MKIK-tól, hozzátette ugyanakkor, hogy a két eltérő gazdaságpolitikai koncepció közül nem lehet mind a kettővel egyetérteni.

Az MSZP miniszterelnök-jelöltje kitért arra, hogy 2002 és 2006 között mintegy 70 ezer kis- és középvállalkozás kapott állami támogatást szemben a jelenlegi ciklust megelőző négy évvel, amikor mindössze 18 ezer.

Arra a közbevetésre, hogy az áfa-visszatérítések késedelmes kifizetése gyengíti a versenyképességet, Gyurcsány Ferenc úgy válaszolt, 2004-ben valóban volt ilyen, de azóta nem létezik hasonló probléma. "Ez az ellenzéknek olyan politikai vádja, ami nélkülözi az alapot mára már" - tette hozzá a szocialista politikus.