Diploma 2006 - Felvételitől a pályakezdésig

1 perc

2006.01.27. 15:35

A HVG több mint 200 oldalas különszáma - alapos kutatómunka eredményeként - nyolc ismérv alapján állította össze a felsőoktatási intézmények és karok országos rangsorát. Az "osztályozásban" az adott intézmény oktatóinak felkészültségét, az ismeretek átadásának körülményeit éppúgy számításba vettük, mint a hallgatók teljesítményét.

Nem tudod pontszámaid birtokában,  melyik egyetemre vagy főiskolára, azok melyik karára jelentkezz? Szeretnél látni egy megbízható rangsort amely tartalmazza az ország valamennyi egyetemét, főiskoláját, és azokon belül  az egyes karokat? Szeretnél világosan látni, milyen szakképzettséget keresnek a munkaerőpiacon, milyen lehetőségek vannak az általad kiválasztott szak elvégzése után? Egyáltalán, szeretnél eligazodni a radikális változásokon keresztülment felsőoktatás útvesztőjében? Vásárold meg a HVG 1450 forintba kerülő különszámát - Diploma 2006- Felvételitől Pályakezdésig  címmel január 28-tól kapható az újságárusoknál. Ha továbbtanulsz, nélkülözhetetlen.  

Minek alapján rangsoroltuk a felsőoktatási intézményeket illetve karokat?  Nyolc ismérvet használtunk a toplisták összeállításához: sokat mondó az oktatók tudományos rangja, publikációs tevékenysége, nyelvismerete, az egy oktatóra jutó hallgatók száma éppúgy, mint a túljelentkezés mértéke, a felvett hallgatók nyelvtudása, a doktoranduszok aránya, illetve a számítógép-ellátottság. Mindezek alapján 49 egyetem és főiskola összetett rangsorának első három helyezettje: a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, illetve a Semmelweis [Orvosi] Egyetem. A 160 karból álló lista élén a Zrínyi Egyetem hadtudományi kara, a Műszaki Egyetem természettudományi kara,  továbbá a Szent István Egyetem állatorvostudományi kara áll. További részletek a kiadványban.

A különszám kézenfogva vezet az érettségitől, a bachelor képzés elvégzéséig, vagy,  ha továbbtanulsz,  a doktori fokozat megszerzéséig. Közben  választ kapsz kérdéseidre is: miből kell érettségizni egy-egy szakhoz? Mik a felvételi keretszámok? Milyen álláslehetőségek vannak? Továbbtanulás esetén, milyen feltételek mellett végezheted el a mester szakot? A kiadvány részletes szakismertetőjéből megtudhatod, milyen esélyeid vannak a felvételre, a szak milyen tudásanyagot kínál, illetve, milyen munkakörök betöltésére készít fel.