A Fidesz válasza a Financial Times-nak

1 perc

2006.01.06. 14:16

A Fidesz–Magyar Polgári Szövetségnek nem a Financial Times című lappal, hanem a magyar kormánnyal és annak egyes tagjaival van vitája - írta Deutsch Tamás, a párt országgyűlési képviselője a brit napilap vezető szerkesztőjének, Hugh Carnegynek címzett levélben.

Nem vonjuk kétségbe az Önök szerkesztőinek és újságíróinak független és befolyásmentes véleményalkotó munkáját - áll a levélben, amelyet Deutsch Tamás Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének a megbízásából írt.

A Fidesz képviselője ugyanakkor értetlenségét fejezi ki a Financial Times Fidesszel kapcsolatos "túlzó és vehemens" megnyilatkozásai miatt. Mint írja, megítélése szerint az a magyar és nemzetközi nyilvánosság előtt kavart indokolatlan perpatvar, melynek során a brit napilap a Fideszt bocsánatkérésre próbálja rábírni, talán nem engedi tisztán láttatni, hogy ezzel az újság a magyar pártpolitikai viták aktív szereplőjévé vált. "Olyan szereplővé, aki a kétségkívül meglévő, komoly nemzetközi tekintélyére hivatkozva akarva-akaratlanul korlátozni kívánja a Fidesz - Magyar Polgári Szövetséget politizálásának és megnyilvánulásainak szabadságában".

"Tévedtek"

A Fidesz korábban az Országgyűlésben, majd sajtótájékoztatókon, valamint fizetett hirdetésekben is azt állította, hogy Gyurcsány Ferenc 20 millió forintot fizetett a világ vezető gazdasági napilapjának, hogy egy 2005. december 12-én megjelent mellékletében kedvező színben tüntesse fel a magyar gazdaságot.

A HIPA, a Magyarországon dolgozó külföldi újságírók 65 újságírót és tudósítót képviselő szövetsége december 29-én közleményben utasította vissza a Fidesz hirdetéseiben megjelenteket.

Mint Deutsch Tamás levelében olvasható, a Fidesz egy kérdésben tévedett: "valójában nem 20 millió forintot, hanem összesen mintegy 128 millió forintot fordított a magyar kormány a Financial Times-ban, illetve a hazai lapokban megjelentetett sajtóhirdetésekre".

Deutsch: alaptalan tényállások

A politikus szerint a lap mellékletében pártjának vezetőivel kapcsolatban alaptalan tényállítások jelentek meg, így például az, hogy Orbán Viktor időnként kacérkodik az idegengyűlölettel, valamint hogy "a Fidesz egyik vezetője hallgatóság előtt nyilatkozta, hogy a szocialisták azzal tennének szívességet a nemzetnek, ha elvonulnának a pincéikbe és felakasztanák magukat".

Ezek az állítások nem igazak, és sértik a Fidesz vezetőinek és tagjainak személyiségi jogait - írja Deutsch Tamás, hozzátéve: "a fenti mondatokat megfogalmazó és megjelentető munkatársai az újságírás alapvető szakmai szabályait - korrekt tájékoztatás, a másik fél meghallgatása - hagyták figyelmen kívül".