Demszky: tavaszig senkit nem rakhatnak utcára
Egyeztetett a kerületi polgármesterekkel, és abban állapodtak meg, hogy májusig egyetlen családnak sem kell elhagynia önkormányzati lakását - hangsúlyozta Demszky Gábor főpolgármester.
A fővárosban jelenleg 1660 hajléktalanról gondoskodnak; egy 240 fős nappali melegedőt tartanak fenn, illetve civil és egyházi szervezetek fenntartásában további több ezer férőhely áll az otthontalanok rendelkezésére. Csak az idén 800 millió forintot osztottak szét ezek között a szervezetek között.
Szociológusok 1990-ben 30-40 ezerre becsülték a hajléktalanok számát, ma ez az arány háromezer főben mérhető - mondta a városvezető, aki a bővülő szolgáltatásokat említette magyarázatként. Többek között a 24 órás diszpécserszolgálat, mozgó orvosi szolgálat és a heti 30 órában várost járó "krízisautó" eredményezi a gondosabb odafigyelést.
"Budapest szociálpolitikája egy stabil intézményrendszer, Budapest a szolidáris város, a szociális szakma büszkesége" - mondta a sajtótájékoztatón Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes, aki beszámolt arról, hogy 1991 és 2004 között a férőhelyfejlesztésnek köszönhetően két és félszer több bentlakásos helyet teremtettek.
Ezek összköltsége meghaladta a 7,3 milliárd forintot. Szociálpolitikai modellt teremtett a város azzal, ahogyan Budapest és kerületei közös "forrásszerző" tevékenységet folytattak az elmúlt években - tette hozzá Ikvai-Szabó Imre.
Arra az újságíró kérdésre, hogy a fővárosi vezetők miként próbálják megoldani a metróaluljárókban lakó hajléktalanok ügyét, Demszky Gábor azt válaszolta, hogy köztéren bárki tartózkodhat, "ez ellen tenni keveset lehet". A főpolgármester a gyakori takarítást hozta fel a problémát orvosló lehetséges alternatívaként.