Sikeresen visszatért a Földre a harmadik űrturista
Véget ért Gregory Olsen amerikai milliomos hét napos űrutazása. A tehetős tudós Kazahsztánban ért földet kedd reggel. A 400 kilométeres magasságból három és fél óráig tartott az ereszkedés.
60 éves űrhajós © NASA |
A landolóegység keresésére indult felderítők a koroljovi irányítóközpontnak jelentették, hogy a legénység állapota kielégítő volt a földetérés után. A hatvanéves Olsent látszólag nem viselte meg a rázós hazaút. A férfi kedélyesen csevegett a földi személyzettel, s elmondta, alig várja, hogy „rendes ételt” ehessen, s lezuhanyozhasson.
„Ő a két lábon járó példája annak, ha valaki hajlandó az álmaiért küzdeni” – nyilatkozta az ITAR-Tassz hírügynökségnek Anatolij Perminov, az orosz űrügynökség vezetője. „Ő küzdött és győzött, letudta a felkészítő tréninget, megkapta az űrhajós minősítést és végigcsinálta a küldetést.”
Az amerikai Philips ezzel szemben időről időre elvesztette az eszméletét a landolás után, ám a keresésükre indult mentőosztag egy üvegcse repülősó alkalmazásával segített a bajon. Az asztronauta születése napján indult el a kozmoszba, s felesége születésnapján érkezett vissza. Az aggódó nej az irányítóközpontban várta Philips érkezését.
A landolást követően az űrhajósok két órányi orvosi vizsgálaton vesznek részt, majd helikopterrel egy kazahsztáni bázisra szállítják őket, ahonnan aztán Moszkvába repülnek vissza további vizsgálatokra.
Az ISS fedélzetén McArthur és Tokarev két űrsétát tesz majd küldetésük során, emellett számos tudományos kísérletet, orvosi tesztet és karbantartást végeznek majd el.
Olsen húszmillió dollárt fizetett az utazásáért, ám indulás előtt még végig kellett csinálnia a kiképzést is. Az űrállomás fedélzetén a tudós különféle kísérleteket végzett, amelyekben arra kereste a választ, hogy az ISS-en kifejlődött mikrobákat milyen behatások érték a kozmoszban.