Sajtóper várható a Kulcsár-vallomás miatt

3 perc

2005.04.29. 13:28

Jogi lépéseket kezdeményez a Synergon Rt. a Demokrata című lap ellen - tudta meg a hvg.hu. A hetilap ugyanis azt írta Kulcsár Attila állítólagos vallomására hivatkozva, hogy az informatikai cég Baja Ferenc közreműködésével próbált állami megrendeléshez jutni.

Az utóbbi napokban Kulcsár Attila ügyészségen tett, majd idővel kiszivárogtatott vallomásából közölt részleteket a sajtó: a sort a Magyar Nemzet kezdte, majd a Heti Válasz és a Demokrata című hetilap is előrukkolt a milliárdos sikkasztással gyanúsított exbróker állítólagos vallomásának egy-egy részleteivel.

Szelektált a névsor?
Az exbróker kihallgatása során lényegesen több személyről esett szó, mint amennyi nevet a sajtóban eddig megszellőztettek – mondta a Népszabadságnak Kulcsár Attila védője, Zámbó Gyula. Az ügyvéd a Heti Válasz (HV) csütörtöki számában - a lap birtokába került további kihallgatási jegyzőkönyvekre hivatkozva - azt közölte: a brókerügy nyomozása során az eddigieken kívül "három jelenlegi és egy volt szocialista országgyűlési képviselő, két politikai államtitkár, két ma is aktív, illetve egy leváltott miniszter, hat alacsonyabb rangú állami és önkormányzati vezető, valamint az egyik állami tulajdonú részvénytársaság vezérigazgatója és igazgatósági tagja került képbe". Az ügyvéd hangsúlyozta, hogy az információkat nem ő és nem is a védence szivárogtatja ki, mert a jegyzőkönyvek tartalmának nyilvánosságra kerülése határozottan sérti a védelem érdekeit. A HV értesüléseit Zámbó nem kívánta kommentálni, csupán azt jelezte, hogy a korábban megszellőztetett neveket nyilvánvalóan szelektálták.

A Népszabadságban a Kulcsár-ügy kiszivárogtatott vallomásairól szóló cikk miatt a Heti Válasz helyreigazítás közlését kéri.
A Demokratában közölt  vallomásban Kulcsár azt állítja, „kb.2002 második felében” Czakó Ferenc, a Synergon Rt. vezérigazgatója (jelenleg a cég igazgatóságának elnöke) azzal a kéréssel kereste meg Kulcsár Attilát, hogy a bróker segítse kormányzati megrendelésekhez juttatni a céget. Az exbróker szerint ehhez Baja Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára segédkezett, tíz százalékos jutalékért. Vallomásában a volt bróker részletezi, hogy állítása szerint a Synergon milyen módon juttatta el a pénzt az államtitkárnak. A lapban közölt vallomás szerint Baja Ferenc Kulcsár Attilán keresztül súgta meg Czakónak, hogy a Synergon milyen feltételekkel benyújtott pályázat esetén tud nyerni. A Demokrata szerint vallomásában Kulcsár azt állítja, a cég az ominózus pályázatokat megnyerte.

A Synergon perel

A hvg.hu megkereste a Synergon Rt-t, ahol elmondták, a cég megteszi a szükséges jogi lépéseket a hetilap ellen. Ezen túlmenően azonban a Synergon Rt. nem kívánt érdemben hozzászólni az állításokhoz. Ezt azzal indokolták, hogy szerintük „az elmúlt években már többször nagy nyilvánosságot kapott Kulcsár Attilának a K&H Equities-en keresztül történő Synergon részvényekkel való manipulációja, amellyel kapcsolatban a Synergon Rt. már feljelentést is tett.” Az ezzel összefüggő nyilvánosság tapasztalataik szerint korábban is ártott a Synergon Rt. jó hírnevének.

Noha Kulcsár Attila – ellenőrizetlen úton kiszivárogtatott - vallomását ez idáig semmi nem támasztja alá, azon keresztül több politikus neve is hírbe lett hozva.  A kiszivárgott adatok ellenére az ügyészség egyetlen kézzelfogható bizonyítékkal sem állt még elő és azt sem vizsgálja senki, hogy miképpen szivároghattak ki a vallomás részletei.

Kétséges a bizonyítás

Ötven helyről mehetett ki elméletileg a jegyzőkönyv, mivel a közel két éve tartó ügy vége felé közeledve a védőknek "elementáris érdeke" megtudni, hogy védencükről más milyen vallomást tett, így a 24 gyanúsított és a 21 védő "esetlegesen megkeresik egymást, felveszik a kapcsolatot és nem kizárt az, hogy ilyen módon is kicserélik az információkat" - válaszolta Ihász Sándor a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában arra a kérdésre, hogyan kerülhetett szó szerinti jegyzőkönyv Kulcsár Attila ex-bróker ügyészsége tett vallomásairól egy napilaphoz.

A fővárosi főügyész hozzátette, hogy ez csak feltételezés, mert általánosan tapasztalható ilyen gyakorlat. Mint mondta, egy büntetőeljárásban a terheltek és védőik megtekinthetik saját vallomásokat, amelynek másolatát meg is kapják. Mint mondta, az adatok teljes körét kizárólag a nyomozóhatóság ismeri. Ihász Sándor határozottan cáfolta viszont, hogy a jegyzőkönyvek az ügyészségről kerültek volna ki.

Ugyanaz a forrás

A hvg.hu információi szerint Kulcsár vallomásainak jegyzőkönyvét ugyanattól a forrástól kapták a lapok. Kormánypárti politikusok közül többen biztosra vélik, hogy a választási kampányban a Fidesz egyik nagy ütőkártyája éppen a brókerbotrány lesz. Egy – a botrányban hírbe hozott szocialista politikus - a hvg.hu-nak azt jósolta, hogy a Fidesz májusban "kapaszkodik bele" majd csak igazán a brókerügybe. Kormánypárti körökben azt sem tartják kizártnak, hogy az ügyben a vádemelést a  választásokra időzítik.